Gry logiczne


Redaktor działu:
Urszula Karbowska (ulakar(at)tlen.pl)
nauczycielka w SP 1 we Wrocławiu


Oznaczenia gier

Każda gra powinna mieć czytelne oznaczenia na pudełku zawierające informacje dla kogo jest przeznaczona. Ułatwia to wybór w sytuacji, gdy nie znamy reguł danej gry i nie ma możliwości rozpakowania produktu w sklepie (na opiniach sprzedawców w tym względzie nie zawsze można polegać). Prezentujemy zestawienie powszechnie używanych ikon i ich znaczeń.


Shogi | Japońskie szachy

Shogi (jap. 将棋) oznacza grę generałów. Jest to tradycyjna japońska gra strategiczna dla dwóch graczy, która wywodzi się od czaturangi - staroindyjskiej 4-osobowej gry planszowej będącej też przodkiem szachów (do tej samej grupy należą chińskie xianggi i koreańskie janggi). Rozgrywka shogi toczy się na planszy 9x9. Każdy z graczy ma do dyspozycji 20 figur. Ruchy wykonuje się na zmianę, a wygrywa ten, kto pierwszy zbije (zamatuje) króla przeciwnika.


Złapmy lwa | Dobutsu shogi | Pojedynek Robotów


Dobutsu shogi to uproszczona wersja shogi, czyli japońskich szachów. W stosunku do wersji pełnej ma mniejszą planszę i mniej figur, ale mimo to zachowuje w znacznym stopniu głębię wariantu oryginalnego. Na polskim rynku gra pojawiła się dawniej pod handlową nazwą "Pojedynek robotów".  Obecnie nosi nazwe "Złapmy lwa".


Offboard

Ta gra Abalone w ulepszonej odsłonie. Rozgrywka także toczy się na sześciokątnej planszy, a zawodnicy dążą do wypchnięcia z niej kul przeciwnika, ale mają do dyspozycji mniej kul i inne jest ich ułożenie początkowe. Brzegi planszy oznaczono liczbami, które informują o punktach zdobywanych za wypchnięcie kuli przeciwnika na dane pole. Dzięki tym innowacjom gra zyskała 'pazur' i stała się bardziej dynamiczna. Kształci umiejętność logicznego i strategicznego myślenia, uczy podejmowania szybkich decyzji oraz przewidywania posunięć przeciwnika.


Finca

Słoneczne winnice, pachnące latem sady, urodzajne niziny Majorki i domy z kamienia - oto świat, w który przenosi nas ta strategiczno-ekonomiczna gra. Gracze wcielają się w niej w rolników zbierających owoce, które następnie dostarczają na osiołkach do gmin. Uważna obserwacja sytuacji na rynku i możliwości rywali oraz sprawne posługiwanie się zgromadzonymi zasobami pozwalają na zdobycie punktów decydujących o zwycięstwie.

Powrót na górę strony