Gry logiczne


Redaktor działu:
Urszula Karbowska (ulakar(at)tlen.pl)
nauczycielka w SP 1 we Wrocławiu


Wypożyczalnie gier

Gry planszowe są ciekawym i pożytecznym sposobem spędzania czasu w towarzystwie rodziny lub znajomych, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy po kilku godzinach zajęć zdalnych dziennie, komputer zdecydowanie się wszystkim przejadł. Ponieważ gry planszowe do tanich raczej nie należą, doskonałym rozwiązaniem jest odwiedzenie wypożyczalni gier. Wybór jest w nich ogromny, a obsługa chętnie wytłumaczy zasady i doradzi, co wybrać. W tekście zebraliśmy adresy wypożyczalni gier z terenu Wrocławia.


Oznaczenia gier

Każda gra powinna mieć czytelne oznaczenia na pudełku zawierające informacje dla kogo jest przeznaczona. Ułatwia to wybór w sytuacji, gdy nie znamy reguł danej gry i nie ma możliwości rozpakowania produktu w sklepie (na opiniach sprzedawców w tym względzie nie zawsze można polegać). Prezentujemy zestawienie powszechnie używanych ikon i ich znaczeń.


Mi pasuje

Mi pasuje! to klasyczna gra logiczna o bardzo prostych zasadach. Po raz pierwszy została wydana 1983 roku i do dziś cieszy się popularnością. Jest to gra kilkuosobowa (maksymalnie dla 6 graczy), ale bardzo dobrze sprawdza się też jako samotnik (w trybie jednoosobowym).


Honeycombs

Honeycombs, czyli plastry miodu, to kilkuosobowa gra strategiczna, posiadająca też jednoosobową wersję rozgrywki (tzw. samotnik). Jej reguły są na tyle proste, że w grze mogą brać udział już 5-latki, a rozgrywka jest na tyle wciągająca, że zadowoli także dorosłych uczestników. Gra zdobyła rekomendację Mensa Mind Games w 2017 roku. 


Shogi | Japońskie szachy

Shogi (jap. 将棋) oznacza grę generałów. Jest to tradycyjna japońska gra strategiczna dla dwóch graczy, która wywodzi się od czaturangi - staroindyjskiej 4-osobowej gry planszowej będącej też przodkiem szachów (do tej samej grupy należą chińskie xianggi i koreańskie janggi). Rozgrywka shogi toczy się na planszy 9x9. Każdy z graczy ma do dyspozycji 20 figur. Ruchy wykonuje się na zmianę, a wygrywa ten, kto pierwszy zbije (zamatuje) króla przeciwnika.

Powrót na górę strony