Stratopolis

Data ostatniej modyfikacji:
2015-11-5
Autor recenzji: 
Ewa Karolczak
grafik komputerowy
Wydawca: 

Gigamic
http://www.gigamic.com

 

Dystrybutor: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Typ gry: 
strategiczna
Typ gry: 
logiczna
Wiek graczy: 
8+
Liczba graczy: 
2
Średni czas rozgrywki: 
10-20 minut
Stopień trudności, jeśli chce się grę wykonać samemu: 
5

Co można zrobić z czterdziestoma klockami zbudowanymi z trzech kwadratów sklejonych w kształt litery L? Można stworzyć bardzo ciekawą i szybką grę logiczno - strategiczną. Zadowoli ona zarówno wytrawnych graczy, którzy lubią rozgrywki wymagające otwartego umysłu i budowania strategii, jak również początkujących amatorów gier, którzy docenią proste zasady i fakt, że nie wymaga ona planowania ruchów na kilka kroków do przodu. Do gry w stratopolis nie potrzeba planszy. Początkowy układ klocków może rozrastać się na wiele sposobów w zależności od decyzji podejmowanych przez graczy. Gra rozwija spostrzegawczość, refleks, umiejętność szybkiego reagowania i podejmowania optymalnych decyzji.

 

Klocki wykonano z doskonałej jakości plastiku, nie da się ich złamać, zetrzeć koloru, ani zadrapać. Każde z trzech kwadratowych pól na klocku może być zielone, czerwone lub neutralne - czarne. Celem gry jest doprowadzenie do sytuacji, gdy „moje będzie na wierzchu", tzn. liczy się ilość widocznych z góry kwadratów w kolorze danego gracza (zielonych lub czerwonych). Zwycięża ten, kto ma przewagę swojego koloru.

 

Skrót reguł gry: 
  • Gracze wybierają swoje kolory (czerwony lub zielony), a następnie otrzymują po 20 klocków. Gracz czerwony dostaje klocki całe czerwone, czerwono-czarne oraz te, na których dwa pola są czerwone i jedno zielone. Gracz zielony - analogicznie.
  • Gracze tasują swoje płytki i układają w stos.
  • Na środek stołu wykłada się płytkę rozpoczynającą (jedyna w kształcie prostokąta)
  • W swojej turze gracz wykłada jedną pytkę ze szczytu swojego stosu i decyduje, czy położy ją bezpośrednio na stole, czy na innych leżących już płytkach. Wyłożona płytka musi chociaż jednym bokiem przylegać do innej wyłożonej wcześniej, musi w całości leżeć na trzech kwadratach co najmniej dwóch innych płytek leżących na tym samym poziomie, lub leżeć bezpośrednio na stole. Jeśli dokładana płytka ma leżeć na innych płytkach, to musi być zachowana reguła kolorów - zabrania ona przykrywania kwadratu z zielonym kolorem, kwadratem czerwonym i na odwrót. Dany kolor można przykryć tylko kwadratem w tym samym lub neutralnym kolorze. Natomiast czarny kwadrat można przykryć dowolnym.
  • Nie ma ograniczenia liczby warstw nakładanych płytek.
  • Gra kończy się, kiedy jeden z graczy wyłoży wszystkie swoje płytki. Podlicza się wtedy wszystkie widoczne z góry kwadraty w każdym z kolorów. Zwycięża gracz, którego kolor dominuje.

 

Powrót na górę strony