Imprezy popularnonaukowe


Redaktor działu:
Michał Śliwiński (msliw(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Zimowa Szkoła Matematyki (XXXIII)

Organizowane od 1989 roku w górach Dolnego Śląska i Opolszczyzny przyciągnęły w sumie ponad 2500 młodych wielbicieli Królowej Nauk. Odbywają się z reguły tydzień po dolnośląskich feriach zimowych i oferują uczestnikom (licealistom i szczególnie uzdolnionym gimnazjalistom) interesujące wykłady i warsztaty, wycieczki w góry, kuligi, logiczne gry terenowe, wieczory z matematyką na wesoło i wiele innych atrakcji.


Matematyka na Dolnośląskim Festiwalu Nauki (XXVI)


W dniach 16-22 września 2023 odbędzie się we Wrocławiu XXVI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest "Nauka porusza". Tradycyjnie imprezy popularnonaukowe będą przygotowane przez przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Festiwal jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką i ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Udział w imprezach festiwalowych jest bezpłatny.


Kongres Młodych Matematyków Polskich (IX)

Umożliwia bezpośredni kontakt najzdolniejszych uczniów szkół średnich z wybitnymi naukowcami i ze sobą nawzajem. Odbywa się co 2 lata w różnych ośrodkach akademickich pod patronatem pierwszej damy RP. Uczestników typują kuratoria oświaty i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Każdy z może zgłosić referat, a najciekawsze zostaną wygłoszone podczas Kongresu.


Uniwersyteckie Warsztaty Olimpijskie

Obóz olimpijski organizowany jest przez IM UWr we współpracy z wrocławskimi liceami nr III i XIV. Do udziału zapraszani są uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym wystartowali w Olimpiadzie Matematycznej. Celem zajęć jest wspolne przygotowanie się do etapu regionalnego. Zajęcia odbywają się na dwóch poziomach zaawansowania. Prowadzone są przez pracowników, doktorantów i studentów IM UWr - byłych olimpijczyków. Po obozie spotkania są kontynuowane podczas sobotnich sesji w IM UWr.


Studium Generale Universitatis Wratislaviensis

To interdyscyplinarne seminarium rozpoczęło działalność w grudniu 1991 roku założone przez fizyka prof. Jana Mozrzymasa (1937-2006). Dziś nosi jego imię. Celem spotkań jest możliwie jak najbardziej przystępne i wielostronne ukazywanie zastosowań różnych dziedzin nauki, tworzenie pomostów między dziedzinami wiedzy specjalistycznej, szukanie uniwersalnych praw pozwalających poznać i zrozumieć otaczający nas świat oraz różnorodna refleksja nad prawdą, poznaniem, pięknem i sztuką.

Powrót na górę strony