Na co dzień


Redaktor działu:
Jadwiga Świczewska (jadwigabs(at)wp.pl)
SP Leonardo da Vinci we Wrocławiu


Matematycy w klaserze

Tylko laikowi mogłoby się wydawać, że filatelistyka i matematyka nie idą w parze. Aby pokazać, że tak nie jest, prezentujemy portrety znanych matematyków wydane na znaczkach pocztowych z całego świata. Znaczki ustawiono chronologicznie wg lat urodzenia ich bohaterów. Podajemy nazwisko matematyka, lata jego życia, kraj pochodzenia znaczka i dodatkowe informacje o szczególnych okolicznościach jego wydania. Pojęcia i twierdzenia matematyczne na znaczkach pocztowych prezentujemy w osobnym artykule tutaj.


O widzeniu przestrzennym

Długo będę pamiętał mój pierwszy seans w kinie 3D, zwłaszcza moment, kiedy śmieszny ludzik wyszedł z ekranu, podniósł leżącą na podłodze piłkę bejsbolową i rzucił mi ją prosto w twarz. Przez następnych kilka minut obserwowałem latające wkoło mnie pszczoły i co jakiś czas schylałem się, by uniknąć kolizji z nadlatującą rakietą. Jak to w ogóle jest możliwe? Przecież w kinie nie było nic ponad
zwykły biały ekran. Jedyna różnica ze zwykłymi seansami polegała
na śmiesznych okularach, jakie miałem na nosie.


Matematyczne T-shirty

Na upalny dzień nie ma nic lepszego od bawełnianej koszulki z krótkim rękawem, czyli popularnego T-shirtu. Od lat dużym powodzeniem cieszą się tzw. personalizowane T-shirty. Wykonują je firmy w celach reklamowych lub organizatorzy rozmaitych imprez masowych. Poniżej prezentujemy kolekcję koszulek poświęconych matematyce lub związanych z rozmaitymi imprezami matematycznymi. Prosimy o nadsyłanie nowych zdjęć do wzbogacenia naszej kolekcji.


Wielościany wokół nas

W poszukiwaniu matematyki w otaczającym nas świecie często napotykamy ciekawe wielościany. Czasem taki kształt mają samodzielne budowle, innym razem są to tylko detale zdobnicze lub obiekty sztuki użytkowej. Niektóre z nich są dobrze znane, w innych na pierwszy rzut oka trudno dopatrzeć się wielościennego kształtu. Prezentujemy tutaj krótką fotorelację z takich spotkań. Zapraszamy do jej wzbogacania.


Foto-zagadki

Bywalców tej części portalu nie trzeba przekonywać, że matematyka jest obecna wokół nas. Przy odrobinie intelektualnego wysiłku można odnaleźć ją niemal we wszystkich otaczających nas przedmiotach, jednak często nie zwracamy na nie uwagi. Kilka takich przykładów prezentujemy w minigalerii matematycznych foto-zagadek. Co przedstawiają te zdjęcia? Na autorów poprawnych odpowiedzi czekają nagrody-niespodzianki.

Powrót na górę strony