Bez stresu przed lekcją


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Przez pomyłkę... do wiedzy

Geometria szkolna pełna jest wzorów, które trzeba zapamietać. Na temat takich powszechnie znanych i czesto używanych wzorów ułożyliśmy zadania - żarty. Może uczniowie wymyślą jeszcze lepsze? Podzielcie sie z nami. Poniższe zadania są "niebezpieczne". Najlepiej wykorzystać je raz w roku (w Dniu Liczby Pi albo w Prima Aprilis). Zatem uzupełnij te wzory i ... zapomnij.


Do boju z geometrią 3D

Geometria przestrzenna nie jest szczególnie lubiana przez uczniów. Możecie się jednak przekonać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, rozwiazując przyjemny zestaw zadań 3D. Wystarczy do tego odrobina zdrowego rozsądku, wyobraźni oraz standardowa szkolna wiedza o właściwościach metrycznych prostopadłościanów i ostrosłupów. Stopień trudności rośnie wraz z numerem zadania w zestawie. Początkowe mogą rozwiązać nawet uczniowie z podstawówki. Końcowe wymagają wiedzy licealnej.


(Prawie) wszystko o trójkątach

Trójkąt jest jedną z najprostszych figur geometrycznych, którą poznajemy już w pierwszych dniach nauki w szkole. Ma jednak tak dużo ciekawych własności, że przez wszystkie lata aż do matury poznajemy coraz więcej z nich (a i tak o wielu w szkole w ogóle się nie mówi). Tu zebraliśmy wszystkie ważne rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć o trójkącie, i opisaliśmy je nie w teorii, ale w prostych zadaniach. Do boju!


Do boju z Talesem

Właściwie cała szkolna (i nie tylko) geometria opiera się na własnościach trójkątów podobnych i twierdzeniu Talesa. Choć są to elementarne fakty znane każdemu gimnazjaliście, korzysta się z nich także w najbardziej zaawansowanych problemach syntetycznej geometrii i w wielu zadaniach olimpijskich.


Do boju z Pitagorasem

Twierdzenie Pitagorasa to jeden z pierwszych doniosłych faktów geometrycznych, jakie poznaje się w szkole. Wcześniej lekcje geometrii przypominają naukę trudnych słówek w języku obcym, albo polegają na obliczaniu pól, obwodów i objętości, a to wcale nie jest geometria! Geometria to piękno rozumowań i stosowanie matematyki do opisywania otaczającej nas rzeczywistości.

Powrót na górę strony