Choinkowe bombki

Produkcja papierowych bombek nie jest skomplikowana, bo korzystamy z gotowego szablonu. Pewną trudność może sprawić zakończenie bryły, ale efekt jest tak spektakularny, że warto włożyć w to nieco wysiłku. A na koniec nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim Wesołych Świąt i pięknie udekorowanych matematycznych choinek.


Tesselacje

Tesselacja oznacza regularny podział płaszczyzny na "komórki". W języku polskim częściej używamy słowa "parkietaż". Tesselację w technice origami wprowadził Shuzo Fujimoto - japoński nauczyciel chemii, autor książki „Solid Origami” (1976). W artykule proponujemy wykonanie najprostszych tesselacji na bazie sieci kwadratowej.


Spirale Fuse

Prezentujemy zakręcone modele wymyślone przez Tomoko Fuse - japońską mistrzynię origami i autorkę wielu książek popularyzujących zabawę z papierem. Artykuł powstał na bazie warsztatów prowadzonych w IM UWr. Gotowe modele wyglądają na bardziej skomplikowane niż są w rzeczywistości. Moduły są łatwe do wykonania, a ich splatanie nie powinno sprawić żadnych kłopotów. Problematyczny może być sam początek budowania spirali, ale wystarczy odrobina cierpliwości i kilka prób, żeby uzyskać oczekiwany efekt.


Choinki na kilka sposobów

Przedstawiamy kilka pomysłów na proste i zabawne choinki z papieru. Z łatwością wykonają je nawet najmłodsi i najmniej sprawni manualnie uczniowie. A przy okazji takich zajęć można przemycić sporo ciekawej matematyki.  Prezentowane modele zostały przygotowane przez nauczycieli na seminarium I3 = Inspiracja * Indywidualizacja * Interdyscyplinarność pod kierunkiem Sylwii Szczęsnej-Cichoń (SP 107 Wrocław). Jeszcze inne choinkowe pomysły znajdziecie na Portalu tutaj.


Barbara Sobiś-Rabijewska

Była wieloletnim kierownikiem Zakładu Dydaktyki Matematyki w IM UWr. Wychowała wielu wrocławskich nauczycieli matematyki. Urodzona w Kaliszu, do II wojny światowej mieszkała w Poznaniu. W 1946 roku przyjechała na Dolny Śląsk. W 1950 roku złożyła egzamin dojrzałości w LO w Żarach. W 1951 roku rozpoczęła studia matematyczne na UWr. W 1955 roku ukończyła sekcję „matematyka teoretyczna” i uzyskała stopień magistra matematyki. W tym samym roku otrzymała nakaz pracy w X LO we Wrocławiu, gdzie była zatrudniona jako nauczyciel matematyki do 1963 roku.

Powrót na górę strony