Gier logicznych


Redaktor działu:
Piotr Kryszkiewicz (pikrysz(at)poczta.onet.pl)
nauczyciel w ZS w Miliczu


Mistrzostwa Polski w Speedcubingu (XIX)

To najważniejsze, organizowane co rok wydarzenie speedcubingowe w Polsce. Zawody rozgrywane są w 18 oficjalnych konkurencjach ustalonych przez Światową Federację Speedcubingu (WCA). Jest wśród nich układanie na czas kostek różnych rozmiarów, układanie klasycznej kostki na różne sposoby oraz układanie na czas innych łamigłówek z rodziny Rubika. W mistrzostwach startują zarówno utytułowanymi zawodnicy jak i debiutanci. 


Międzynarodowe Mistrzostwa w GMiL (XXXVIII), Mistrzostwa Polski w GMiL (XX)

Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych to wspaniały konkurs dla miłośników matematyki w każdym wieku i na każdym poziomie wtajemniczenia - od siedmiolatków po emerytów, od rozpoczynających przygodę z matematyką trzecioklasistów, poprzez amatorów, po zawodowych matematyków. Każdy znajdzie coś dla siebie. To jedyny konkurs w Polsce o tak szerokim spektrum uczestników.


Memoriał Urszuli Marciniak (VIII)

Te otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane regionalnie na Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce we współpracy z Wydawnictwem Logi. Mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak - szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków.


SzachMaks (V)

Mogalo od 2014 roku organizuje popularny konkurs Maks Matematyczny. Od 2019 roku nową propozycją tej firmy w  zakresie gier logicznych jest konkurs rozwiązywania zadań szachowych. Trzeba się w nim wykazać wiedzą szachową, spostrzegawczością,
umiejętnością logicznego myślenia i rozwiązywania niestandardowych problemów. Adresowany jest do uczniów ze wszystkich typów szkół (z podziałem na kategorie wiekowe: do lat 10, 12, 14, 16 i 18 oraz nauczycieli-koordynatorów).


Mistrzostwa Polski w Łamigłówkach (XXVII)

Mistrzostwa mają charakter otwarty. Eliminacje odbywają się przez Internet. W ustalonym momencie publikowane są zadania i liczy się czas nadesłania odpowiedzi. Na ogół jest to 15 zadań (o bardzo różnym stopniu trudności) przeznaczonych na 150 minut. Typowymi zadaniami są: algebrafy, hitori, sudoku, kakuro, bitwy morskie, obrazki logiczne i inne. Najlepsi finaliści reprezentują Polskę na Mistrzostwach Świata w kategoriach juniorów i seniorów.

Powrót na górę strony