Fascynujące funkcje


Redaktor działu:
Krzysztof Omiljanowski (komil(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Alfabet miłości

W artykule opiszę pomysł moich uczniów na oryginalną matematyczną walentynkę. Wykorzystuje wiedzę w zakresie szkicowania i przekształcania wykresów funkcji elementarnych. Podobny temat - opisywania równaniami kształtu serca - poruszony jest w artykule Równania miłości. Zachęcam do lektury. A na koniec czeka Was niespodzianka - walentynkowa zagadka.


Równania miłości

Czy miłość da się opisać równaniem matematycznym? Sama miłość - zapewne nie, ale jej odwieczny symbol - serce - a raczej jego geometryczny kształt - jak najbardziej. Zrobimy to na kilka sposobów. Opiszemy serca analitycznie, geometrycznie, a także łamigłowkowo, wyszywankowo, origamicznie i fraktalnie.


Nieziemskie przyciąganie

Nieziemskie przyciąganie (przeskalowanie) jest kolejnym przykładem omyłkowego przekształcenia (porównaj z Omyłkowe przekształcenia - emsymetria i Omyłkowe przekształcenia - orsymetria>). Omówimy własności tego odwzorowania. Będzie to podsumowanie tekstu Nieziemskie przyciąganie - zadania, który koniecznie należy przeczytać wcześniej.


Matematyczne portrety

Można przyjąć, że każda krzywa wykreślona na płaszczyźnie jest torem ruchu punktu. Czasem jednak równania kartezjańskie tych torów są skomplikowane i wtedy wygodniej jest opisać osobno ruch punktu wzdłuż osi poziomej i pionowej, a następnie te ruchy złożyć, otrzymując ruch wypadkowy po krzywej. Do tego celu służą równania parametryczne. Z ich pomocą można opisywać naprawdę skomplikowane ruchy i tworzyć tory, które do złudzenia przypominają np. portret wybranej osoby. Nie wierzycie? To zobaczcie.


Funkcje i pisanki

Czy pisankę można opisać równaniem analitycznym? Jak najbardziej, wszak matematyka jest wszędzie, nawet  w zdobionych jajkach. Najpierw sam stworzyłem moją matematyczną pisankę, a potem rzuciłem wyzwanie uczniom i podjęli je. Najciekawsze prace zostały nagrodzone. Przedstawiamy je w artykule. A teraz podejmij nasze wyzwania także Ty!

Powrót na górę strony