Kółka matematyczne


Redaktor działu:
Michał Śliwiński (msliw(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Kółka olimpijskie na Uniwersytecie

Zajęcia olimpijskich Międzyszkolnych Kółek Matematycznych organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich dla uczniów klas 7-8 SP i licealistów z Wrocławia i okolic odbywają się od 2000 roku. Podczas zajęć rozwiązywane są głównie zadania przygotowujące do olimpiad matematycznych (juniorów lub seniorów). Zajęcia prowadzą studenci matematyki, byli finaliści olimpiady matematycznej.  


Matematyka dla Myślących na UWr

Są to zajęcia dla utalentowanych uczniów szkół, w których nie odbywają się kółka matematyczne. Na poziomie szkół średnich kurs adresowany jest do osób, które planują w przyszłości podjęcie studiów na kierunkach, gdzie niezbędna jest matematyka. Jego celem jest zmniejszenie rozbieżności między umiejętnościami matematycznymi, jakich wymaga się w szkole i na studiach, przestawienie się na inny typ zadań (rozwijających myślenie, a nie wykorzystujących schematy i algorytmy). Reprezertacje MdM startują w konkursach matematycznych FMW.


Kółko Lingwistyki Matematycznej

Kółko działa od 2005 roku. Zajęcia są adresowane do uczniów kl. 7-8 SP i szkół średnich. Przygotowują do udziału w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej i konkursie Wieża Babel. Nie wymagają znajomości języków obcych, ale systematyzują wiedzę językoznawczą, uczą formułowania i badania hipotez oraz rozwijają umiejętności syntetycznego i analitycznego myślenia. Są bardzo lubiane przez uczniów, nawet tych bez większego zacięcia matematycznego.


Kółko Geometrii Elementarnej

Działa pod patronatem Fundacji Matematyków Wrocławskich w ramach Międzyszkolnych Kółek Matematycznych. Zajęcia prowadzi pomysłodawca i organizator Mistrzostw Wrocławia w Geometrii Elementarnej - Stefan Mizia. Ich celem jest wspólna systematyczna praca nad problemami geometrycznymi i poszukiwanie ciekawych, nowych rozwiązań znanych i nieznanych problemów oraz przygotowanie w tym zakresie do konkursów matematycznych. Zajęcia są otwarte dla gimnazjalistów, licealistów, studentów, nauczycieli i rodziców.


Klub Shogi

Klub Shogi w IM UWr działa od 2016 roku. W zajęciach mogą brać udział uczniowie wszystkich typów szkół oraz osoby dorosłe bez względu na poziom umiejętności gry.  Shogi to tradycyjna japońska strategiczna gra planszowa przypominająca szachy, ale w shogi można dodatkowo wykorzystać bierki odebrane przeciwnikowi. Dzięki temu gra jest bardziej dynamiczna. Najmłodsi zaczynają naukę od wariantu uproszczonego - dobutsu shogi.

Powrót na górę strony