W kosmosie


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Księżyc - FAQ

Nasz alfabetyczny satelita. Czasem podobny jest do litery C, innym razem do O, albo do D, a czasem nie ma go wcale. Ze szkoły każdy pamięta długość równika Ziemi (40 000 km) i to, że z Ziemi na Księżyc jest prawie 10 razy dalej (400 000 km). Co jeszcze warto wiedzieć o naszym najbliższym towarzyszu kosmicznej podróży? Zapraszamy do zadawania własnych pytań o wszystko, co zawsze o Księżycu chcieliście wiedzieć.


Tranzyt Wenus

6 VI 2012 Wenus znajdzie się w jednej linii między Ziemią a Słońcem i nastąpi przejście Wenus na tle tarczy Słońca. To bardzo rzadkie zjawisko (następne za ponad 100 lat). Będzie je można obserwować przez dwie godziny po wschodzie Słońca. Trzeba tylko uzbroić oko w zadymione szkło. Na bezpieczne obserwacje metodą projekcyjną (za pomocą teleskopu rzucającego obraz na ekran) astronomowie z UWr zapraszają w godz. 5:00 - 6:55 na Wieżę Matematyczną, gdzie wstęp w tych godzinach będzie bezpłatny.


Kiedy smok pożera Słońce

22 lipca 2009 w godzinach porannych nastąpiło najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Słońca. Nasza gwiazda całkowicie zniknęła na 6 minut i 39 sekund w cieniu Księżyca, który znalazł się między nią a Ziemią. Zjawisko można było obserwować z Indii, Nepalu, Birmy, Bangladeszu, Chin i Japonii. Kolejne tak długie zaćmienie wydarzy się dopiero w 2132 roku. W Układzie Słonecznym całkowite zaćmienie Słońca może zajść tylko na Ziemi, bo wymiary kątowe Słońca i Księżyca obserwowanych z Ziemi są mniej więcej jednakowe.


Zmiana czasu na letni

W ostatnią niedzielę marca, jak co rok o godzinie 2.00, przestawiamy zegarki na godzinę 3.00, przechodząc na czas letni środkowoeuropejski (śpimy niestety krócej). Do standardowego czasu geograficznego wrócimy w ostatnią niedzielę października (wtedy możemy odespać zaległości). Po co zmienia się czas i czy to się na pewno opłaca?


Boże Narodzenie może pokryć się z Wielkanocą

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest obecnie następnego dnia po katolickim święcie Trzech Króli. Dlaczego termin świąt w obu tych chrześcijańskich wyznaniach jest inny? Kościół prawosławny nie uznał do dziś gregoriańskiej reformy kalendarza z 1582 roku i rozbieżność dat z kalendarzem juliańskim wzrasta o 1 dzień na każde 128 lat. Za ile lat prawosławne Boże Narodzenie wypadnie 1 maja? 


Rok 2008 był dłuższy o sekundę

Tegoroczna noc sylwestrowa była na całym świecie o sekundę dłuższa. Korekta miała na celu dostosowanie czasu zegarowego do rzeczywistego tempa ruchu obrotowego Ziemi, która jest spowalniana oddziaływaniem grawitacyjnym innych planet. Taką "sekundę przestępną" dodaje się dość nieregularnie, średnio raz na kilka lat.  


Słońce zawraca w Strzelcu

W poniedziałek 21 XII 2009 o godzinie 13.04 nastąpiło przesilenie zimowe, czyli moment górowania Słońca w zenicie na najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej, na jakiej górowanie w zenicie może nastąpić, czyli na zwrotniku Koziorożca, chociaż bardziej poprawną nazwą byłby w tym przypadku "zwrotnik Strzelca". Dlaczego?

Powrót na górę strony