Liga zadaniowa


Redaktor działu:
Michał Śliwiński (msliw(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr
Data ostatniej modyfikacji:
2022-10-4

Wybierz ligę zadaniową właściwą dla Twojego poziomu szkoły (Młodzicy - kl. 4-6 SP, Juniorzy - kl. 7-8 SP, Szkoły średnie) albo przystąp do lig tematycznych otwartych dla wszystkich. Szczegółowe regulaminy podano na stronach poszczególnych lig.

Od roku 2018 zawieszono działalność trzech lig zadaniowych: z matematyki finansowej,  analizy danych oraz gier strategicznych. Ligi te wznowimy, jesli znajdą się osoby chętne do ich prowadzenia.

 

Brawo

Brawo za pomysł!!! Takie strony to najlepsza motywacja dla uczniów do pogłębiania swojej wiedzy. Wielki szacunek!!! Sama jestem matką ucznia klasy 5 szkoły podstawowej pasjonującego się matematyką, któremu w szkole nikt nie chce pomóc w zgłębianiu wiedzy. Właśnie trafiłam na Waszą stronę i mam pytanie: czy w Lidze mogą brać udział uczniowie z innych regionów Polski? My jesteśmy z Olsztyna na Warmii i Mazurach. Tu niestety nie dba się o matematycznych pasjonatów.

Ligi są otwarte

Podobnie jak cała zawartość Wrocławskiego Portalu Matematycznego i Ligi zadaniowe są otwarte dla uczestników z całej Polski, a nawet świata.

Mam pytanie

Czy udział w lidze jest odpłatny?

Bezpłatny

Wszystkie zasoby Portalu oraz udział w Ligach Zadaniowych są bezpłatne.

Jak z odpowiedziami?

W regulaminie mamy: "Rozwiązania (o ile nie podano inaczej, wystarczą same odpowiedzi)..." Czy oznacza to, że osoba, która poda same odpowiedzi, np.
Zad. 1. x=8/7
Zad. 2. Nie istnieje taka liczba.
Zad. 3. x=17 lub x=-6
dostaje taką samą liczbę punktów, co osoba, która wyśle pełne rozwiązania? A może przesłanie dodatkowo rozwiązań daje szansę na większą liczbę punktów niż przy wysłaniu samych odpowiedzi?

Punktacja

Jeśli zadania pozwalają podać jednoznaczną odpowiedź, to za same [właściwe] odpowiedzi można otrzymać w sumie 3 pkty. Czasem jednak przyznajemy 0,5 pkt za zadanie - np. gdy odpowiedź jest niepełna lub popełniono ewidentny błąd, przeprowadzając poprawnie istotną część rozumowania. Wówczas przy opisanym całym rozwiązaniu jest nam to łatwiej stwierdzić, więc opłaca się je przesłać, zwłaszcza gdy nie jest się pewnym odpowiedzi.

Pochwała

Ligi, które Państwo organizujecie, traktuję jako świetną zabawę. Uważam, że jesteście jedynym ośrodkiem w Polsce, który na taką skalę popularyzuje matematykę. Szczerze podziwiam i gratuluję Państwu zaangażowania w tę działalność.

Kto może startować?

Czy w tych zawodach mogą brać udział tylko mieszkańcy Wrocławia / Dolnego Śląska?

Jest odpowiedź

Wyżej ktoś z redakcji pisał już, że udział mogą brać wszyscy. Niezależnie od miejsca zamieszkania. W niektórych ligach są też uczestnicy z zagranicy.

Liczby w statystykach

Czy w statystykach liczba uczestników w poszczególnych latach jest podana w tysiącach?

Jeszcze nie

Jeszcze nie, ale może za jakiś czas... Kto wie.

Konkurs ciekawy, ale bardzo

Konkurs ciekawy, ale bardzo stracił na atrakcyjności odkąd od stycznia 2017 przestały być publikowane rozwiązania zadań i wyniki uczestników konkursu. Szkoda.

Zadania młodzicy listopad

Czy w drugim zadaniu nie ma przypadkiem błędu w treści?:) (aktualny obowiązek szkolny to 7-18 lat). Kiedyś przez chwilę było od 6.

Powrót na górę strony