Dworzec im. Rejewskiego

2 lutego 2022 Marian Rejewski - wybitny polski kryptolog, jeden z pogromców niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, urodzony w Bydgoszczy - został patronem dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.


Dzień Nauki Polskiej

19 lutego obchodzone jest nowe (istniejące dopiero od dwóch lat) święto państwowe - Dzień Nauki Polskiej. Jest to data urodzin Mikołaja Kopernika. Stosowną uchwałę prezydent RP podpisał w 2020 roku. Ze strony posłów padały też propozycje, by datę tego świeta związać z rocznicą Stefana Banacha - uczonego rdzennie polskiego, ale pomysł przepadł, a szkoda, bo ważny byłby wówczas aspekt edukacyjno-popularyzatorski tego swięta. Mało kto w Polsce kojarzy nazwisko Banacha.


Światowy Dzień Łamigłówki

29 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Łamigłówki. Łamigłówka tym się różni od gry, że jest tzw. samotnikiem. Rozwiązujący łamigłówkę z nikim nie rywalizuje, stara się jedynie pokonać trudność, wykonując określone zadanie. Rozwiązywanie łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność, zwiększa zasób słownictwa,  pobudza wyobraźnię, wyrabia spostrzegawczość i cierpliwość, uczy pracy w skupieniu i wzmacnia szybkość myślenia.  


Światowy Dzień Logiki

Począwszy od 2019 roku 14 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Logiki. Został on zainicjowany przez prof. Jeana-Yves’a Beziau. To międzynarodowe wydarzenie jest obchodzone w rocznicę urodzin Alfreda Tarskiego (wybitnego polskiego matematyka i logika) i rocznicę śmierci Kurta Gödla (matematyka i logika amerykańskiego pochodzącego z Austrii).


Nagroda Abela 2021

W marcu 2021 ogłoszono, że laureatemi tegorocznej Nagrody Abela przyznawanej przez Norweską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia w dziedzinie matematyki zostali László Lovász z Uniwersytetu w Budapeszcie i Avi Wigderson z Institute for Advanced Study w Princeton, USA. Wręczenie nagrody w wysokości 7,5 mln koron norweskich (ok. 834 000 dolarów) z rąk króla Norwegii - Haralda V odbędzie się 25 V 2021 w Oslo. 

Powrót na górę strony