Redaktor działu:
Ewa Karolczak
(wpm(at)sigma-dtp.pl) redaktor graficzny Portalu
Data ostatniej modyfikacji: 2010-01-30
W tym dziale prezentujemy rebusy, krzyżówki, logogryfy, szarady, algebrafy, kryptarytmy i inne szaradziarskie łamigłówki matematyczne. Prosimy o przesyłanie swoich propozycji.
W 2011 roku SP 53 we Wrocławiu przyjęła imię Stefana Banacha. Społeczność szkolna uznała, że znakiem czasów, a zarazem zaszczytem dla szkoły, która obchodziła wówczas jubileusz 60-lecia istnienia w powojennej Polsce, jest nadanie jej imienia genialnego polskiego matematyka.
Impreza miesiąca
23 XI w Chicago odbędzie się światowa premiera najnowszego filmu Wiesława Saniewskiego "Banach. Między duchem a materią". Reżyser jest absolwentem pierwszego rocznika klas matematycznych w III LO Ww oraz matematyki na UWr. Jak sam mówi, film stanowi jego podziękowanie dla matematyki, którą porzucił na rzecz kina. Część scen nakręcono w IM UWr. Narratorami filmu są między innymi prof. Roman Duda i prof. Marek Bożejko z IM UWr.
Arcydzieło miesiąca
Zachęcamy też do obejrzenia wzruszającego filmu TVP z 2005 roku o Stefanie Banachu w reżyserii Krzysztofa Langa pt. Przestrzenie Banacha.
W Krakowie na Górce Narodowej (z piękną panoramą Tatr) przy ul. Stefana Banacha powstaje osiedle 'Przestrzenie Banacha'. Jak twierdzi inwestor, będzie to genialne miejsce do życia.
Przestrzeń Banacha to przestrzeń zupełna z normą. Norma to uogólnienie pojęcia długości wektora z przestrzeni euklidesowej. Zupełność zaś oznacza, że ciągi Cauchy'ego [czytaj: kosziego] elementów z tej przestrzeni są zbieżne. Ciąg Cauchy'ego ma tę własność, że jego elementy o bardzo dużych numerach leżą bardzo blisko jeden drugiego.
Pytanie miesiąca
Fragment Hymnu matematyków (piosenki rajdowej studentów UW)
Oj, czy ktoś zna odpowiedź? Ja się ciągle waham
Jak szybko można biegać w przestrzeni Banacha?
Oj, zapytam się Cauchy'ego,
Bo w niej zbieżne ciągi jego.