Matematyczne origami


Redaktor działu:
Sylwia Szczęsna-Cichoń (cichon(at)kn.pl)
nauczycielka w SP 107 we Wrocławiu


Zaplatane bryły

Bryły zaplatane z pasków papieru były tematem seminarium wyjazdowego I3 w 2018 roku. Zajęcia prowadzone były przez Piotra Pawlikowskiego - nauczyciela matematyki w I LO w Kluczborku, najlepszego z polskich modelarzy matematycznych. Jest on też autorem projektów wszystkich prezentowanych niżej szablonów. Chociaż  bryłki wyglądają na proste do wykonania, wymagają jednak cierpliwości i pewnej sprawności manualnej, ale efekt jest uroczy.


Moduł krawędziowy

Tym razem zachęcamy do budowania brył, bazując nie na ich ścianach, ale na krawędziach. Moduły nie przypominają za bardzo krawędzi wielościanu, bo nie mają regularnego kształtu odcinka, dlatego z gotowego modelu czasem trudno odgadnąć, jaką bryłę przedstawia, ale tym bardziej jest on efektowny


Origami kinetyczne

Origami kinetyczne to nazwa całej grupy modeli, których urok polega na tym, że po złożeniu można je wprawiać w ruch. Tu pokażemy konstrukcję typu curlicue, którą można skręcać, uzyskując ciekawy efekt poruszającej się spirali. Jest on bardziej efektowny, gdy do wykonania modelu użyjemy dwukolorowego paska papieru.


Choinkowe bombki

Produkcja papierowych bombek nie jest skomplikowana, bo korzystamy z gotowego szablonu. Pewną trudność może sprawić zakończenie bryły, ale efekt jest tak spektakularny, że warto włożyć w to nieco wysiłku. A na koniec nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim Wesołych Świąt i pięknie udekorowanych matematycznych choinek.


Tesselacje

Tesselacja oznacza regularny podział płaszczyzny na "komórki". W języku polskim częściej używamy słowa "parkietaż". Tesselację w technice origami wprowadził Shuzo Fujimoto - japoński nauczyciel chemii, autor książki „Solid Origami” (1976). W artykule proponujemy wykonanie najprostszych tesselacji na bazie sieci kwadratowej.

Powrót na górę strony