Historia matematyki


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Ekonomia na przedwojennej maturze

Mało kto dziś wie, że przystępując do matury przed wojną, trzeba było być przygotowanym także na rozwiązywanie problemów ekonomicznych. Przede wszystkim na egzaminie z matematyki, ale czasem nawet na egzaminie z polskiego pojawiały się zadania o charakterze finansowym. Proponujemy zapoznanie się z nimi i wspólne rozwiązywanie.


Maria na topie

W rankingu BBC History Magazine przeprowadzonym w sierpniu 2018 Maria Skłodowska-Curie uznana została za najbardziej wpływową kobietą wszech czasów! (dodajmy, że Matka Boska zajęła w tym rankingu dopiero 12 miejsce). Skłodowska była niespełnioną miłością krakowskiego matematyka Kazimierza Żorawskiego (rektora UJ w latach 1917-1918). Pisała list polecający Einsteinowi, gdy ten ubiegał się o posadę uniwersytecką.


Pielęgniarka statystyczna

Florence Nightingale (słynna "dama z lampą") znana jest przede wszystkim jako twórczyni pielęgniarstwa, patronka skautingu dziewczęcego i działaczka społeczna. Okazuje się, że była też zasłużona dla rozwoju statystyki opisowej. Aby lepiej wytłumaczyć członkom administracji rządowej swoje raporty statystyczne dotyczące śmiertelności w szpitalach polowych, stosowała diagramy nazywane dziś "różami Nightingale". 


Historia rachowania

Od XI 2011 do II 2012 w IM UWr czynna była wystawa maszyn liczących z kolekcji prof. Macieja Sysły z Instytutu Informatyki UWr. Wystawie towarzyszyły prelekcje połączone z pokazami specjalnymi. Wtedy nie tylko można było dotknąć wszystkich eksponatów, ale i przeprowadzić na nich obliczenia, bo są znakomicie odrestaurowane i utrzymane w nienagannym stanie, tak że mimo upływu lat wszystkie działają bez zarzutu.


Pudełko geometryczne

Wśród eksponatów Muzeum UWr znajduje się licząca ponad 200 lat pomoc dydaktyczna - zestaw klocków ilustrujących kilkanaście pojęć i dowodów twierdzeń geometrycznych. Stanowiła ona wyposażenie Seminarium Matematycznego pruskiego Uniwersytetu Państwowego we Wrocławiu. Na Portalu jako pierwsi publikujemy pełną dokumentację fotograficzną i opis tego zestawu.

Powrót na górę strony