Choinki na kilka sposobów

Data ostatniej modyfikacji:
2016-01-26
Autor: 
Ewa Karolczak
redaktor graficzny WPM

Przedstawiamy kilka pomysłów na proste i zabawne choinki z papieru. Z łatwością wykonają je nawet najmłodsi i najmniej sprawni manualnie uczniowie. A przy okazji takich zajęć można przemycić sporo ciekawej matematyki. Prezentowane modele zostały przygotowane przez nauczycieli na seminarium I3 = Inspiracja * Indywidualizacja * Interdyscyplinarność pod kierunkiem Sylwii Szczęsnej-Cichoń (SP 107 Wrocław). Jeszcze inne choinkowe pomysły znajdziecie na Portalu tutaj.

 

Uwaga! Konkurs!

Ułóżcie zadania matematyczne o prezentowanych poniżej choinkach i wpiszcie w komentarzach pod artykułem. Najciekawsze pomysły nagrodzimy. 

 

Legenda

 

1. Z jednego paska

 

Pasek w kształcie wydłużonego trapezu został odcięty wzdłuż dłuższego boku kartki A4. Choinka ma ok. 12 cm wysokości. Pasek zaginamy wzdłuż przerywanych linii. Choinkę przyklejamy do szpikulca od szaszłyka i ozdabiamy cekinami.

 

2. Z jednej kartki

 

Rozkładamy kartkę, a następnie zaginamy wszystkie ponacinane krawędzie na zewnątrz, nie ponacinane - do wewnątrz. Wszystkie nacięcia zaginamy w jedną stronę. 

 

 

3. Z kolejnych pierwiastków

Przyjmując dowolną jednostkę a, wykonujemy konstrukcję spirali pierwiastków jak na poniższym rysunku. Zaginając spiralę wzdłuż przeciwprostokątnych kolejnych trójkątów, otrzymujemy pierwiastkową choinkę. Liczba pięter choinki zależy od liczby trójkątów w spirali.

 

4. Z płaskich modułów

Największy (dolny) moduł jest wykonany z kartki z bloczka biurowego. Każdy kolejny ma bok krótszy o 1,5 cm. Moduły wsuwa się jeden w drugi, a na koniec skleja wzdłuż osi choinki. Gotowy model ma ok. 9 cm wysokości. Sposób wykonania modułów pokazano poniżej.

 

5. Z przestrzennych modułów

 

Gotowa choinka ma ok. 7 cm wysokości. Największy moduł został wykonany z karteczki bloczka biurowego, kolejne są zmniejszane o ok. 1,5 cm.

 

Podstawa jest zrobiona z kwadratu o boku ok. 4,5 cm.

Moduły wsuwa się jeden w drugi. Choinka jest stabilna i nie wymaga użycia kleju.

 

 

6. Z przestrzennych modułów na patyku

 

Choinka jest wykonana z 3 kwadratowych kartek papieru o bokach: 20 cm, 14 cm i 8 cm. Ma wysokość ok. 18 cm.

 

 

7.  Wycinanka

Model wykonujemy z kwadratowej kartki. Najlepiej wybrać papier o różnych kolorach po każdej stronie. Składamy kartkę wzdłuż osi symetrii i wykonujemy nacięcia jak na rysunku. Następnie wycięte części zaginamy w dół. Ciekawy efekt uzyskuje się, podkręcając jeszcze zagięte części na szpikulcu do szaszłyka.

 

8. Z modułu chińskiego 

Choinka została zbudowana z ok. 450 modułów i ma ok. 25 cm wysokości. Sposoby wykonania modułów oraz ich łączenia zostały pokazane w artykule Kule dla wytrwałych. Moduły, z których wykonano gałązki choinki zostały obrócone do góry nogami.

Punkty 1-5 pokazują, jak zrobić pojedynczą gałązkę. 

 

Należy wykonać 5 takich gałązek (pkt 6), a następnie połączyć je za pomocą pierścienia (pkt. 7-8). Pierścień składa się z 3 rzędów po 10 modułów w każdym rzędzie. W ten sposób powstała największa, dolna warstwa choinki. Jeżeli poszczególne elementy są za śliskie lub ciężkie i całość jest niezbyt stabilna, można użyć kleju.

Analogicznie wykonuje się gałązki warstwy środkowej (pkt. 9-13).

Gotowe gałązki (pkt 14) można połączyć za pomocą mniejszego pierścienia (pkt. 15-16) złożonego z 3 rzędów po 7 modułów.

Gałązka górnej warstwy choinki nie posiada rozgałęzień (pkt. 17-18).

5 takich gałązek (pkt 19) można połączyć za pomocą pierścienia składającego się z 3 rzędów po 5 modułów (pkt. 20-21).

Punkty 22-26 pokazują, jak zbudować wierzchołek choinki. W tym celu należy zrobić pojedynczą gałązkę (pkt. 22-23) oraz pierścień (pkt 24) składający się z 3 rzędów po 7modułów. Następnie oba te elementy trzeba połączyć za pomocą dodatkowego modułu (pkt 25). Aby choinka miała ładniejszy kształt, potrzebne są dodatkowe elementy rozdzielające poszczególne warstwy. Mogą to być 2 małe pierścienie (pkt 27) złożone z 2 rzędów po 4 moduły.

Poniższy schemat przedstawia kolejność nakładania gotowych elementów na pień (patyk do szaszłyka wbity w korek).

 

Powrót na górę strony