Kusudama

Data ostatniej modyfikacji:
2019-11-4
Autor: 
Ewa Karolczak
grafik komputerowy

W starożytnej Japonii kusudamą była nazywana kulista torba wypełniona substancjami zapachowymi, które miały odstraszać złe duchy. Stąd też pochodzi jej nazwa: kusuri - lekarstwo, tama - kula.

Współcześnie kusudama to ozdoba robiona np. ze sztucznych kwiatów lub papieru, często z wykorzystaniem technik origami. Czasami doczepia się jej od spodu długie, kolorowe wstążki. Poszczególne elementy są zszywane lub klejone, co jest niezgodne z zasadami origami, jednak ze względu na sposób wykonania i powtarzalność elementów, kusudama uważana jest za prekursora origami modułowego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kusudama

Prezentowane w tym artykule modele wykonane są z papieru o różnych kolorach po każdej ze stron kartki, ale jego użycie nie jest konieczne - jednokolorowe kwiatki także prezentują się bardzo ładnie.

 

Sposób wykonania pojedynczego modułu

Zaczynamy od kartki w kształcie kwadratu. Wykonamy z niej moduł-kwiatek, który będzie ścianą bryły w kształcie sześcianu, zatem potrzebnych będzie 6 takich modułów.

 

Pierwszy moduł jest gotowy. Wykonujemy 6 takich samych elementów.

 

Łącznik I

Potnij kwadratową kartkę, z której wykonywane były moduły, na 9 mniejszych, jednakowych kwadratów. W powstającej bryle będą one pełniły rolę krawędzi, zatem potrzebnych będzie 12 takich kwadracików. Zagnij je wzdłuż jednej z przekątnych. 

 

Łączenie elementów

Wyprostuj narożniki modułu i wsuń łącznik pomiędzy dwa moduły, które będą sąsiednimi ścianami.

Ponownie zagnij narożniki modułów, aby ustabilizować konstrukcję.

Znacznie łatwiej jest połączyć moduły z łącznikami, jeśli wcześniej wszystkie łączniki zagniemy do kształtu, jaki ostatecznie przyjmują one w gotowej bryle (patrz rys. poniżej).

Gotowy model

 

Łącznik II

Element łączący moduły można nieco zmodyfikować, ale całość wykonujemy analogicznie. Tym razem wyjściowy kwadrat dzielimy na 4 mniejsze, jednakowe kwadraty. Takich kwadracików potrzebujemy znowu 12.

Łączniki zaginamy zgodnie z poniższą instrukcją.

Teraz łączymy sąsiednie moduły-kwiatki.

Model jest już gotowy. Zastosowanie innego łącznika sprawiło, że w wierzchołkach sześcianu pojawiły się dodatkowe kanciaste trójkątne ścianki, a model przypomina raczej sześcian ścięty. Na koniec wpychamy wystające narożniki trójkątnych ścian do środka. Narożniki można jeszcze fantazyjnie podwinąć.

 

Łącznik III 

Element łączący przygotowujemy tak samo jak poprzednio. 

Następnie wykonujemy na nim dodatkowe zagięcie i wciskamy wierzchołek do środka.

Gotowy model wygląda tak. Moduły składające się na trójkątne ścianki można jeszcze podgiąć na zewnątrz.

 

Na koniec można jeszcze wykonać kilka zabiegów upiększających, choć niekoniecznie zgodnych z zasadami origami: można uwypuklić kwiatki, dokleić im środki, odgiąć skrzydełka, dorobić uchwyt, dokleić wstążeczki, itp. Kusudama jest teraz gotowa.

 

 

Powrót na górę strony