Plecione kule - raz jeszcze

Data ostatniej modyfikacji:
2012-11-23
Autor: 
Ewa Karolczak
grafik komputerowy

O tym, jak przygotować efektowne plecione kule z pasków papieru pisaliśmy już na Portalu tutaj. Tym razem podajemy inny sposób ich wykonania. Czytelnicy mogą je porównać i wybrać ten, który wyda im się łatwiejszy. Mamy nadzieję, że takie modele już wkrótce staną się ozdobą niejednej szkolnej choinki.

Przygotuj sześć pasków papieru o jednakowej długości (około 20 cm) i szerokości (około 1 cm). Na jednym z końców każdego paska przyklej niewielki kawałek cienkiej (bez podkładu z gąbki) dwustronnej taśmy klejącej. Na końcu posłuży on do wygodnego sklejenia końców paska.

Dowolne dwa paski różnych kolorów w gotowym modelu krzyżują się w dwóch miejscach. I tak jak na poniższym rysunku - żółty na obu skrzyżowaniach leży nad niebieskim - będzie na skrzyżowaniach innych pasków w całym modelu. Jeśli jeden kolor leży nad drugim, to powtarza się to na obu skrzyżowaniach.

Ponieważ konstrukcja jest na początku niestabilna, warto wzmocnić ją na wszystkich skrzyżowaniach spinaczami, które potem usuniemy.

 

Rys. 1 Rys. 2 Rys. 3

Trzeci pasek trzeba wpleść tak, aby opierał się na skrzyżowaniach poprzednich pasków, i raz przechodził poniżej (rys. 4), a z drugiej strony - powyżej takiego skrzyżowania (rys. 5).

Rys. 4. Widok z góry Rys. 5. Widok z dołu

Czwarty pasek trzeba przepleść po przeciwnej stronie skrzyżowań dwóch pierwszych pasków niż leży pasek trzeci (tzn. jeśli trzeci jest na górze, to czwarty na dole - rys. 5 - i na odwrót - rys. 6), zachowując jednak to samo położenie względem pierwszego i drugiego paska, jakie zajmuje pasek trzeci  (jeśli trzeci przechodzi w danym skrzyżowaniu nad niebieskim i pod żółtym, to czwarty też).

Rys. 6 Rys. 7. Widok z góry Rys. 8. Widok z dołu

 

Teraz poszukaj miejsc, gdzie krzyżują się ze sobą nawzajem pasek trzeci i czwarty (u nas fioletowy i różowy - rys. 9. Piąty pasek wpleć z jednej strony modelu pod tym skrzyżowaniem (rys. 10), a z drugiej – nad nim (rys. 11).

Rys. 9 Rys. 10. Widok z góry Rys. 11. Widok z dołu

 

Pleciona kula jest już stabilna i prawie gotowa. Wyjmij spinacze i delikatnie podrzuć ją kilka razy, żeby paski swobodnie się ułożyły. Otwory w modelu tworzą teraz czworokąty i dwa pięciokąty. Przez wszystkie czworokąty przepleć szósty pasek - u nas złóty (rys. 12). Powstaną same otwory pięciokątne. Będzie ich dwanaście, gdyż otrzymana kula jest faktycznie rzutem dwunastościanu foremnego na powierzchnię sfery.

Rys. 12. Widok z góry Rys. 13. Widok z dołu

 

Powrót na górę strony