Mistrzostwa Polski w Shogi (VI)

Data ostatniej modyfikacji:
2017-04-24
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Organizator: 

Polski Związek Shogi
ul. Mogilska 25, Kraków
tel. 693 646 823
e-mail: stmarius@kr.onet.pl
http://pzshogi.pl

Patronat:
Ambasada Japonii w Polsce

 

Terminy: 

22-23 IV 2017

Miejsce:
siedziba Polskiego Związku Szachowego, Warszawa
Al. Jerozolimskie 49

 

Shogi to gra strategiczna nazywana potocznie japońskimi szachami. Jej uproszczona wersja dla dzieci nazywana jest dobutsu shogi (shogi zwierzątkowe).Więcej o grze w shogi piszemy tutaj. Mistrzostwa Polski rozgrywane są systemem pucharowym z udziałem 8 zawodników z najwyższym rankingiem. Jednocześnie rozgrywane są Otwarte Mistrzostwa Polski z udziałem wielu renomowanych zawodników zagranicznych. 

 

Wrocławskie akcenty  

 • IV Mistrzostwa Polski (dla licencjonowanych zawodników) oraz Otwarte Mistrzostwa Polski w 2015 roku odbyły się we Wrocławiu. Towarzyszył im festiwal kultury japońskiej z warsztatami dobutsu shogi prowadzonymi przez autorkę tej wersji gry - Madokę Kitao (2 dan w profesjonalnym shogi kobiecym), turniejem dobutsu shogi zakończonym finałem w wersji poduszkowej, warsztatami sorobanu prowadzonymi przez Chie Ishikawę ze szkoły sorobanu mistrza Ishido w Chibie, warsztata,i origami, pokazem kendo (sztuki walki mieczem), pokazem japońskiej kaligrafii, ceremonią zakładania kimona i parzenia herbaty oraz innymi atrakcjami.
 • I Mistrzostwa Polski Juniorów w Shogi odbyły się we Wrocławiu w dniach 23-24 VII 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Serbskiej.
 • W 2016 roku mistrzem Polski w shogi został wrocławianin - Wojciech Jedynak - absolwent informatyki na UWr, prowadzący Międzyszkolny Klub Shogi w IM UWr.
 • Na VI Mistrzostwa Polski w Warszawie kwalifikacje zdobyło 16 polskich graczy z najwyższym rankingiem, wśród nich wrocławianie: Karol Stanclik (LA PWr) i Adam Woźniak (XIV LO). W kategorii Juniorów w gronie najlepszych 8 graczy do 18 lat wystartują także Dawid Paradowski (VIII LO) i Kornel Krawiec (GA PWr).

 

Historia: 

Pierwsze Mistrzostwa Polski w Shogi oraz Otwarte Mistrzostwa Polski w Shogi odbyły się w Warszawie w listopadzie 2012 roku. Kolejne w Krakowie zorganizował już nowopowstały Polski Związek Shogi. Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Wrocławia odbyły się w 2014 roku.

Miejsca kolejnych mistrzostw Polski i otwartych mistrzostw Polski oraz ich zwycięzcy:

 • 2012 - I edycja - Warszawa - Karolina Styczyńska (w 2015 zobyła jako pierwsza nieazjatka profesjonalny stopień 3 kyu w kobiecym shogi)
 • 2013 - II edycja - Kraków - Mariusz Stanaszek / Simon Meuller, Szwecja
 • 2014 - III edycja - Warszawa  - Adrian Wołoszyn / Yuji Noguchi, Japonia
 • 2015 - IV edycja - Wrocław - Adrian Wołoszyn / Marco Dietmayer, Austria
 • 2016 - V edycja - Kraków - Wojciech Jedynak z Wrocławia / Vladislav Zakrzhevsky, Białoruś 
 • 2017 - VI edycja - Warszawa - Kamil Michaluk z Wrocławia / Kamil Michaluk
                            Karol Stanclik (LA PWr) - Mistrzostwo Polski Juniorów

 

Fotorelacja z wrocławskich IV Mistrzostw Polski w Shogi

 

 

 zdjęcia: Maciej Krzywda-Pogorzelski

Powrót na górę strony