Szaradziarskie Mistrzostwa Polski

Data ostatniej modyfikacji:
2016-01-31
Autor: 
Jan Dambiec
Organizator: 

redakcja "Rozrywki"
ul. Nowogrodzka 56a,
00-695 Warszawa
strona domowa

Federacja Klubów Szaradzistów
ul. Fałata 78 lok. 12,
87-100 Toruń

 

Terminy: 

w latach o numerach parzystych

  • eliminacje korenspondencyjne - styczeń
  • eliminacje strefowe - kwiecień
  • finał - czerwiec

 

Mistrzostwa odbywają się co dwa lata. Są to najważniejsze w kraju zawody szaradziarskie, które wyłaniają najbieglejszych i najwszechstronniejszych amatorów krzyżówek, zadań graficznych, słownych i diagramowych. Zestawy zadań przygotowuje redakcja "Rozrywki", która od 1994 roku jest również gospodarzem imprezy finałowej. 

Zawody są trzyetapowe. Pierwszy etap jest korespondencyjny i polega na rozwiązaniu zadań publikowanych w styczniowym numerze dwutygodnika „Rozrywka”. Półfinały rozgrywane są w kilkunastu miastach w Polsce, gdzie mają swoje siedziby kluby szaradziarskie. W czasie 90 minut uczestnicy rozwiązują różnego typu krzyżówki (klasyczne, Jolki, Baśki, Samosie), logogryfy, anagramy, metagramy, kalambury, rebusy, wykreślanki, eliminatki, szarady i wiele innych typów zadań. Pięćdziesięciu najlepszych jest kwalifikowanych do finału odbywającego się w Warszawie. Składa się on z trzech rund po 60 minut każda. Zawodnicy rywalizują o nagrody pieniężne i rzeczowe, a przede wszystkim o zaszczytne tytuły: Szaradziarskiego Mistrza Polski oraz I i II Wicemistrza.

 

Historia: 

"Rozrywka" wydaje broszury szaradziarskie od 1957 roku.  I edycja Szaradziarskich Mistrzostw Polski odbyła się w 1986 roku.

 

Skrót regulaminu: 
  • Warunkiem przystąpienia do mistrzostw jest wzięcie udziału w eliminacjach korespondencyjnych polegających na rozwiązywaniu zestawu zadań diagramowych, wierszowanych i rebusowych zamieszczonych w styczniowym numerze dwutygodnika "Rozrywka".
  • Zawody strefowe (półfinałowe) rozgrywane są na początku kwietnia w kilkunastu miastach Polski - siedzibach klubów szaradziarskich. Przechodzi do nich kilkuset najlepszych uczestników eliminacji korespondencyjnych.  Rozwiązują oni zestaw zadań w ciągu półtorej godziny.
  • Finał mistrzostw odbywa się w Warszawie w czerwcu. Kwalifikuje się do niego kilkudziesięciu najlepszych uczestników eliminacji strefowych oraz 6 najlepszych zawodników z poprzednich mistrzostw. Finał dzieli się na 3 rundy trwające po godzinie. W każdej zawodnicy otrzymują broszurę z zadaniami do rozwiązania.
  • Zadania finałowe przygotowuje redakcja "Rozrywki".
  • Zdobywca I miejsca otrzymuje tytuł Szaradziarskiego Mistrza Polski, II miejsca - tytuł I Szaradziarskiego Wicemistrza Polski, a III miejsca – tytuł II Szaradziarskiego Wicemistrza Polski. Mistrz Polski otrzymuje główną nagrodę pieniężną, a pozostali finaliści nagrody pieniężne lub rzeczowe.

 

Przykładowe zadania: 

1. Samosia (Michał Gniazdowski)
Do diagramu wpisz cztery synonimy (ujawniono ich ostatnie litery), a z liter w polach oznaczonych gwiazdką ułóż piąty synonim.

szarad1

2. Ariada (Ireneusz Kocyłak)
Liczby na marginesie wiersza wskazują, która sylaba rozwiązania ukryta jest w danej linijce.
3 Przezabawne pandy z Chin
4 wciąż (nagminnie!) piły gin.
1 Li Ping zwoził im go z baru,
2 przeto korzystały z daru,
1 robiąc setki śmiesznych min.
2 Na to moja Anda, CAŁA: A ja bym ciut sake chciała
3,4 made in Japan, na mój splin...

3. Rebus (Michał Gniazdowski)
kiloamper 1000 + 50 100 100 wodór
hasło: 2-wyrazowe, o początkowych literach: K, S

4. Półanagram (Andrzej Zwierzchowski)
Z podanych wyrazów 5-literowych pięć wpisz w kolumny diagramu, a sześć pozostałych dobierz w pary i przez anagramowanie utwórz 10-literowe wyrazy poziome. W polach z kółkiem występują takie same spółgłoski, a w kratkach z gwiazdką – jednakowe samogłoski.
alarm, lilie, nówka, plama, rubel, sroka, sztil, trans, ulewa, walet, żulia

szarady4

5. Szyfrogram z fraszką (Józef Prażuch)
Wszystkie litery napisane od 1 do 56 utworzą rozwiązanie – tekst fraszki oraz inicjał imienia i nazwisko jej autora.
Poziomo:
9) balon lub sterowiec; 53) zrzęda, maruda; 28) pułapka zastawiona na kogoś; 36) na głowie czołgisty; 55) ... Młodsza, matka Nerona; 19) miasto leżące przy ujściu Soły do Wisły; 35) Jacques Yves (zm. 1997), francuski oceanograf, konstruktor akwalungu i statków głębinowych.
Pionowo:
25) klub sportowy ze Szczecina.

szarady3

 

Powrót na górę strony