Matematyka dla Myślących na UWr

Data ostatniej modyfikacji:
2022-09-22
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
szkoła średnia z maturą

Organizator:
Fundacja Matematyków Wrocławskich
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław
tel. 71 3757416 lub 713361085
http://www.fmw.uni.wroc.pl

strona domowa Międzyszkolnych Kółek Matematycznych

Miejsce zajęć:
Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław (budynek tuż przy moście Grunwaldzkim)
dojazd z dworców PKP i PKS autobusami 145 i 146

Termin:

 • młodzicy: 2 soboty w miesiącu, godz. 9-12 lub 13-16
  lub wtorki, godz. 16:30-18 (co tydzień, 16 spotkań)
 • juniorzy: 2 soboty w miesiącu, godz. 9-12 lub 13-16
  lub środy, godz. 16:30-18 (co tydzień, 16 spotkań)
 • seniorzy: 2 soboty w miesiącu, godz. 13-16
  lub czwartki, godz. 16:30-18 (co tydzień, 16 spotkań)

Harmonogram spotkań grup sobotnich:
8 X, 22 X, 5 XI, 26 XI, 3 XII, 17 XII, 14 I, 28 I

Obóz matematyczny:

 • młodzicy VI 2023
 • juniorzy 18-20 XI 2022 Stara Łomnica
 • seniorzy III 2023

Zapisy:
10 IX - 6 X 2022 za pomocą formularza on-line

Prowadzący:
młodzicy: Małgorzata Mikołajczyk - kierownik Pracowni Dydaktyki i Popularyzacji Matematyki IM UWr
juniorzy: Michał Śliwiński - pracownik IM UWr i III LO Wrocław
seniorzy: Dawid Migacz - student IM UWr

Kontakt:
tel. 71 3361085 lub 71 37578416
e-mail: mikolaj@math.uni.wroc.pl

Odpłatność:
250 zł/sem (32 godziny dydaktyczne)
Na wniosek nauczyciela lub rodzica opłata może zostać zmniejszona.

 

Jest to kurs dla uczniów szkół, w których nie są prowadzone kółka matematyczne. W roku szkolnym 2021/22 zajęcia są organizowane w trzech grupach:

 • młodzicy - kl. 3-5 SP
 • juniorzy - kl. 6-8 SP
 • seniorzy - szkoły średnie 

Ich celem jest przestawienie się na inny typ zadań - rozwijających myślenie, a nie wykorzystujących schematy i algorytmy. Przy okazji można przekonać się, że matematyka wcale nie musi być nudna, a jej uczenie się wcale nie polega na odtwarzaniu wyuczonych wzorów. Rozwiązywane zadania rozwijają umiejętność logicznego myślenia, a nie wykorzystywania utartych schematów. Pokazują, że matematyka jest ciekawa, mądra, wciągająca i potrzebna.

Reprezentacje MdM startują w konkursach oraz biorą udział w grach miejskich, warsztatach, wycieczkach i obozach matematycznych organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich.

Zajęcia dla uczniów szkół średnich przeznaczone dla osób, które planują w przyszłości podjęcie studiów na kierunkach, gdzie niezbędna jest matematyka. Mogą też zgłaszać się osoby po maturze, które planują poprawkę matury z matematyki, zmianę kierunku studiów lub ich podjęcie w kolejnym roku akademickim. Celem kursu jest zmniejszenie rozbieżności między umiejętnościami matematycznymi, jakich wymaga się w szkole i na studiach. Szkoła przygotuje w tej chwili głównie do zdania matury, ale ta wiedza, a zwłaszcza wymagane umiejętności są dalece niewystarczające, by poradzić sobie bez stresów z matematyką na uczelni. Aby zawczasu zapracować  na sukces na studiach, a przy okazji powtórzyć systematycznie wiadomości przed maturą, warto wziąć udział w tym kursie.

 

Podziękowanie

Chciałbym podziękować p. Małgorzacie za zaangażowanie i determinację w organizacji zajęć i konkursów dla uczniów - to naprawdę motywuje dzieci, ale i nas rodziców, do tego, żeby regularnie myśleć o ciągłym rozwoju. Od czasu kiedy pierwszy raz przyprowadziliśmy Paulinę do Państwa na zajęcia bardzo mocno się rozwinęła matematycznie i informatycznie, przede wszystkim nabrała systematyczności i pewności siebie. Przejście do klasy uniwersyteckiej, którą Państwo zorganizowaliście, było naprawdę strzałem w dziesiątkę, bo wreszcie poczuła, że nie jest osamotniona w swoich pasjach. Myślę, ze bez tych zajęć dodatkowych: kółek, konkursów, obozów i atmosfery w klasie uniwersyteckiej, dzięki którym mogla znaleźć motywację do pracy nad sobą, przeżycie roku uzdalnienia byłoby niewyobrażalnie trudne.

Dziękuję

Córka właśnie skończyła szkołę podstawową i chciałam bardzo serdecznie podziękować za te kilka lat, przez które córka uczęszczała na kółko matematyczne. W tym czasie poznała różne oblicza matematyki i jestem przekonana, że bardzo jej to pomogło rozwoju nie tylko matematycznym.

Kółka młodzików

Ogromnie dziękuję za zajęcia kółkowe i za wszystkie Państwa wysiłki, by w tym trudnym covidowym czasie dzieci mogły się uczyć i rozwijać :)

Kółka juniorów

Również dziękujemy za czas i serce włożone w przekazywanie wiedzy i pasji dzieciom:) Synowi zajęcia niezwykle się podobały i chciałby kontynuować naukę na kółkach w kolejnych latach.

Powrót na górę strony