Matematyka dla Myślących na UWr

Data ostatniej modyfikacji:
2021-09-7
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
szkoła średnia z maturą

Organizator:
Fundacja Matematyków Wrocławskich
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław
tel. 71 3757416 lub 713361085
http://www.fmw.uni.wroc.pl

strona domowa Międzyszkolnych Kółek Matematycznych

Miejsce zajęć:
Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław (budynek tuż przy moście Grunwaldzkim)
dojazd z dworców PKP i PKS autobusami 145 i 146

Termin:
seniorzy: 2 soboty w miesiącu, godz. 10-13
młodzicy i juniorzy: 2 soboty w miesiącu, godz. 9-12 lub 13-16 

Harmonogram spotkań:
młodzicy i  juniorzy: 9 X, 23 X, 6 XI, 27 XI, 4 XII, 18 XII, 15 I, 22 I
seniorzy: będzie podany po zebraniu się grupy

Obóz matematyczny:
juniorzy IX 2021
seniorzy: III 2022
młodzicy: VI 2022

Zapisy:
do 30 IX 2021 za pomocą formularza on-line

Prowadzący:
młodzicy: Małgorzata Mikołajczyk - kierownik Pracowni Dydaktyki i Popularyzacji Matematyki IM UWr
juniorzy: Michał Śliwiński - pracownik IM UWr i III LO Wrocław
seniorzy: będzie podany po zebraniu się grupy

Kontakt:
tel. 71 3361085 lub 71 37578416
e-mail: mikolaj@math.uni.wroc.pl

Odpłatność:
200 zł/sem (32 godziny dydaktyczne)
Na wniosek nauczyciela lub rodzica opłata może zostać zmniejszona.

 

 

Jest to kurs dla uczniów szkół, w których nie są prowadzone kółka matematyczne. W roku szkolnym 2021/22 zajęcia są organizowane w trzech grupach:

  • młodzicy - kl. 3-5 SP
  • juniorzy - kl. 6-8 SP
  • seniorzy - szkoły średnie 

Ich celem jest przestawienie się na inny typ zadań - rozwijających myślenie, a nie wykorzystujących schematy i algorytmy. Przy okazji można przekonać się, że matematyka wcale nie musi być nudna, a jej uczenie się wcale nie polega na odtwarzaniu wyuczonych wzorów. Rozwiązywane zadania rozwijają umiejętność logicznego myślenia, a nie wykorzystywania utartych schematów. Pokazują, że matematyka jest ciekawa, mądra, wciągająca i potrzebna.

Reprezentacje MdM startują w konkursach oraz biorą udział w grach miejskich, warsztatach, wycieczkach i obozach matematycznych organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich.

Zajęcia dla uczniów szkół średnich przeznaczone dla osób, które planują w przyszłości podjęcie studiów na kierunkach, gdzie niezbędna jest matematyka. Mogą też zgłaszać się osoby po maturze, które planują poprawkę matury z matematyki, zmianę kierunku studiów lub ich podjęcie w kolejnym roku akademickim. Celem kursu jest zmniejszenie rozbieżności między umiejętnościami matematycznymi, jakich wymaga się w szkole i na studiach. Szkoła przygotuje w tej chwili głównie do zdania matury, ale ta wiedza, a zwłaszcza wymagane umiejętności są dalece niewystarczające, by poradzić sobie bez stresów z matematyką na uczelni. Aby zawczasu zapracować  na sukces na studiach, a przy okazji powtórzyć systematycznie wiadomości przed maturą, warto wziąć udział w tym kursie.

 

Podziękowanie

Chciałbym podziękować p. Małgorzacie za zaangażowanie i determinację w organizacji zajęć i konkursów dla uczniów - to naprawdę motywuje dzieci, ale i nas rodziców, do tego, żeby regularnie myśleć o ciągłym rozwoju. Od czasu kiedy pierwszy raz przyprowadziliśmy Paulinę do Państwa na zajęcia bardzo mocno się rozwinęła matematycznie i informatycznie, przede wszystkim nabrała systematyczności i pewności siebie. Przejście do klasy uniwersyteckiej, którą Państwo zorganizowaliście, było naprawdę strzałem w dziesiątkę, bo wreszcie poczuła, że nie jest osamotniona w swoich pasjach. Myślę, ze bez tych zajęć dodatkowych: kółek, konkursów, obozów i atmosfery w klasie uniwersyteckiej, dzięki którym mogla znaleźć motywację do pracy nad sobą, przeżycie roku uzdalnienia byłoby niewyobrażalnie trudne.

Dziękuję

Córka właśnie skończyła szkołę podstawową i chciałam bardzo serdecznie podziękować za te kilka lat, przez które córka uczęszczała na kółko matematyczne. W tym czasie poznała różne oblicza matematyki i jestem przekonana, że bardzo jej to pomogło rozwoju nie tylko matematycznym.

Powrót na górę strony