marzec 2023

Data ostatniej modyfikacji:
2023-07-13

Język to kod. Miękki, według określenia Stanisława Lema, czyli często wieloznaczny, ale tak czy inaczej kod. Są też kody twarde, jednoznaczne. W tym miesiącu zadania dotyczą dwóch takich kodów.

Zad. 1. Kto jest autorem tego dzieła?

Zad. 2. W pewnej drużynie harcerze specjalizowali się w sygnalizacji w jednym z najpopularniejszych kodów. Jakie słowo sygnalizuje osoba na filmie pod tym linkiem?

 Zad. 3. W tej samej drużynie, z użyciem tego samego kodu, ktoś napisał poniższą wiadomość. Odczytaj jej treść.

 

Wyniki: 

Gratulujemy poprawnych odpowiedzi. Punkty otrzymują:

  • 3- Aleksandra Bujny - studentka Politechniki Gdańskiej, Agata Leśnicka programistka z Gdańska, Anna Szumilak-Jasztal - nauczycielka z Wrocławia, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Ignacy Włodarski SP 36 Wrocław oraz Daria Bumażnik - doktorantka na Wydziele Chemii UWr,
  • 2 - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy i Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. W zadaniu został wykorzystany międzynarodowy kod sygnałowy, a właściwie mnemy (patrz zad. 2 z pazdziernika 2022) kryjące się pod podanymi flagami. W tym kodzie pierwszy znak odpowiada R (jego mnem to Romeo), a drugi - J (Juliet). Zatem autor dzieła to nikt inny jak WILLIAM SZEKSPIR (SHAKESPEARE). I to jest poprawna odpowiedź (sam tytuł dramatu nie wystarczył do zdobycia punktu).

Zad.2. Sygnalistka używa alfabetu Morse'a: jeden palec = kropka; 2 palce = kreska. Sygnalizowane słowo to MATEMATYKA. I tak brzmi odpowiedź warta 1 punkt.

Zad. 3. Tu też użyto alfabetu Morse'a. Esy-flory nieprzecinające się = kropka; jest przecięcie = kreska. W zadaniu celowo popełniono błąd (specjalnie dla tych, którzy nie czytają do końca tylko zgadują - jak autorka zadania, mieliśmy więc do czynienia z aktem autoagresji). Prawidłowa odpowiedź za 1 punkt: JESTES GENIUZ.

 

Powrót na górę strony