luty 2023

Data ostatniej modyfikacji:
2023-07-13

Zad. 1. Anagramy to słowa, wyrażenia lub całe zdania powstałe z przestawienia liter w innych słowach, wyrażeniach lub całych zdaniach. Na rozgrzewkę możesz pobawić się anagraplikacją: https://poocoo.pl/. Zadaj słowo lub zestaw liter, wykonaj samodzielnie zadanie, a potem kliknij „szukaj słów z podanych liter” i sprawdź się.
Onanagramy to anagramy ułożone z imienia i nazwiska dające nowe imię i nazwisko. Poniżej podano cztery onanagramy stworzone z imion i nazwisk znanych ludzi. Kto to?
a) BRON W. GAZU-KASZANA
b) I. R. WUJEK-KOSA
c) U. KAC-STRYJEK
d) JIM M. GORZAŁKA-OCZYTAŁKA

Zad. 2. Zaproponuj trzy własne onanagramy utworzone z imion i nazwisk znanych matematyków.

Zad. 3. Używanym na południowym wschodzie Indii pismem kannada zapisano poniżej kilka działań. Zapisz je cyframi arabskimi.

 

Wyniki: 

Gratulujemy autorom poprawnych odpowiedzi. Za zadania lutowe po 3 pkt. otrzymali: Aleksandra Bujny - studentka Politechnmiki Gdańskiej, Daria Burmażnik - doktorantka na Wydziale Chemii UWr, Agata Leśnicka - programistka z Gdańska, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Anna Szumilak-Jasztal - nauczycielka matematyki z Wrocławia, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej i Ignacy Włodarski - SP 36 Wrocław.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Rozszyfrowane onanagramy to:
a) Zuzanna Grabowska, lepiej znana jako Sanah
b) Jurek Owsiak, znany dużo lepiej
c) Jacek Sutryk - obecny prezydent Wrocławia, znany lokalnie,
d) Małgorzata Mikołajczyk, znana najlepiej.

Zad. 2. Najciekawsze odpowiedzi uczestników Ligi (wesołej zabawy :)):

  • Wacław Lir-Szydło
  • W. Sułtan-Salami
  • Nina Beret-Tesli
  • Léan Weird
  • Igor Pasta

Zad. 3. Pochodzenie pisma sugeruje, że użyty został dziesiętny system pozycyjny. Przy tym załozeniu z drugiego działania widać, że wynikiem jest 2-cyfrowa liczba parzysta będąca kwadratem. Jedyna taka liczba to 16, stąd działanie to 4·4 = 8+8 = 16. Wobec tego pierwsza cyfra użyta w pierwszym działaniu to 5 (6 jest już zajęte), co daje 5·55 = 275. Ostatnie działanie zaczyna się cyfrą 8 i musi dać wynik jednocyfrowy, czyli jest to 8 + 1 = 9.

 

Powrót na górę strony