2009-09-10
Autor:
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Tegoroczny (2007) finał XXI Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu zakończył się niebywałym sukcesem naszej reprezentacji. Na Polaków spłynął deszcz medali. Zdobyli je w sześciu spośród 8 kategorii, aż w czterech przypadkach były to medale złote!

Reprezentacja Polski liczyła 27 osób i zdobyła 10 medali, w tym 4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe. Szczególnie dobrze wypadł Wrocław - miał w reprezentacji 8 przedstawicieli, którzy zdobyli 3 medale!

Od 14 lat Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej organizuje ogólnopolskie eliminacje do rozgrywanych we Francji Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. Polska reprezentacja zawsze odnosiła w nich zawsze spore sukcesy, ale tegoroczny występ był prawdziwymi medalowymi żniwami.

Był to najlepszy dotąd dla Polaków finał. Jako kraj wyraźnie zaczynamy wyrastać na prawdziwą potęgę w łamigłówkach logicznych. Jednocześnie zwracamy uwagę na niezwykle dobre wyniki wrocławian: IV miejsce w kategorii CE (kl. III SP) zajął Marcin Sidorowicz z SP Atut, w kategorii CM (kl. IV SP) Maciej Kucharski z SP 83 był dziesiąty, złoty medal w kategorii C2 (gimnazja) wywalczył Maciej Dulęba z Gimnazjum nr 49, w kategorii L1 (szkoły ponadgimnazjalne) brązowy, jedyny medal Polaków, przypadł Witoldowi Świątkowskiemu z XIV LO, a student Uniwersytetu Wrocławskiego Przemysław Uznański zdobył złoto w kategorii L2!

Diagram powyżej przedstawia liczby mistrzów Polski w GMiL wg województw w latach 1992-2007.

Gratulujemy, życząc dalszych sukcesów i tym bardziej zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji Mistrzostw, która rozpoczyna się we wrześniu. Regulamin, zadania i informacje o laureatach dostępne są na stronie internetowej polskich organizatorów http://grymat.im.pwr.wroc.pl/.

Tu przeczytasz o sukcesach Polaków w latach 2008 i 2009.

Zadanie z dwudziestościanem

Czy ktoś potrafi zrobić zadanie 17 z drugiego dnia Mistrzostw (o drodze żuczka na siatce dwudziestościanu foremnego)? Podobno w finale nikt go nie zrobił. Ja też nie umiem, a odpowiedź "firmowa" dziwna jest.

Zadanie

A możesz podać treść tego zadania?

Treść zadania

Wszystkie treści sa na stronie domowej GMiLa. Oto ona.

Po powierzchni dwudziestościanu foremnego o krawędzi długości 80 cm idzie żuczek. Startuje ze środka krawędzi i wędruje po trajektorii odpowiadającej linii prostej na siatce wielościanu. Jaką co najwyżej drogę przebędzie, zanim dotknie krawędzi już raz odwiedzonej ściany? Ścianę uważa się za odwiedzoną, jeśli przebyta na niej droga jest niezerowa.