GeoGebra

Data ostatniej modyfikacji:
2016-05-20
Autor recenzji: 
Jolanta Lazar
nauczycielka w GIM 9 we Wrocławiu
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa
szkoła wyższa
Dystrybutorzy: 

To bezpłatne oprogramowanie matematyczne dla nauczycieli, uczniów, studentów i osób zainteresowanych matematyką. Łączy w jednym pakiecie opcje algebraiczne, analityczne, geometryczne i statystyczne. Upraszcza symbolicznie wyrażenia algebraiczne, rysuje wykresy, wykonuje dynamiczne konstrukcje geometryczne, ma wbudowany arkusz kalkulacyjny i funkcje statystyczne. Program może być wykorzystany na wszystkich etapach kształcenia do wizualizacji pojęć i związków matematycznych oraz wykonywania obliczeń (w tym symbolicznego obliczania pochodnych i całek oraz numerycznego wyznaczania ekstremów funkcji).

Użytkownik ma do dyspozycji powiązane ze sobą nawzajem okna: widok grafiki, widok algebry i widok arkusza. Okna te można uaktywniać w zależności od potrzeb, np. konstrukcje geometryczne można wykonywać myszką i bezpośrednio je obserwować w widoku grafiki lub można wprowadzić algebraiczny zapis obiektów do pola wprowadzania za pomocą klawiatury, a ich zapis algebraiczny i interpretację geometryczną obserwować w widoku algebry i widoku grafiki. Zaletą programu są wyjątkowo rozbudowane możliwości arkusza kalkulacyjnego, wykorzystywane w statystyce oraz analizie funkcji jednej i wielu zmiennych.

W szkole podstawowej można ukryć okno algebry i pole wprowadzania, a konstrukcje wykonywać w oknie grafiki. W gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej można używać obu tych okien w celu powiązania geometrii z algebrą, np. do bezpośredniej interpretacji geometrycznej równań.

Bardzo przydatny jest też protokół konstrukcji (czyli tabela, w której opisane są poszczególne kroki konstrukcji) oraz pasek nawigacji etapów konstrukcji, który umożliwia przejrzenie konstrukcji krok po kroku, tak jak powstawała.

Aplikacja jest stale rozwijana i może stanowić alternatywę dla komercyjnych narzędzi tego typu (np. Cabri) lub freewerowych np. C&R.

Zadania rozwiązywane w GeoGebrze pojawiały się w portalowej lidze zadaniowej "Z kalkulatorem i komputerem", np. w czerwcu 2011

Tutaj można znaleźć materiały dydaktyczne (w języku polskim) związane z wykorzystaniem GeoGebry. A tutaj - animowane w GeoGebrze przez Jerzego Mila ilustracje do słynnego "Kalejdoskopu matematycznego" Hugona Steinhausa.

Co rok ogłaszane są konkursy dla nauczycieli i uczniów na aplikację matematyczną w GeoGebrze. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Program można pobrać ze strony http://www.geogebra.org/cms/en/download

Do wyboru mamy dwie opcje:

  • WebStart - z instalacją na komputerze, program jest potem automatycznie aktualizowany podczas połączenia z Internetem,
  • Applet Start - bez instalacji na komputerze, wykonywanie konstrukcji odbywa się w przeglądarce internetowej.

 

Zastosowanie w szkole: 
  • arytmetyka
  • planimetria
  • stereometria
  • konstrukcje geometryczne
  • równania i układy równań i nierówności
  • geometria analityczna na płaszczyźnie i w przestrzeni
  • nauka o ciągach i funkcjach
  • rachunek różniczkowy i całkowy
  • obróbka danych statystycznych
  • fizyka i inne przedmioty ścisłe

 

Szkolenia

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia stacjonarne z Geogebry, a także na kurs e-learningowy w Krakowie. Więcej informacji na stronie http://www.ocdn.pl/ .

Powrót na górę strony