luty 2012

Data ostatniej modyfikacji:
2012-05-1

Zad. 1. Oto kilka zdań w języku bislama (używanym w państwie Vanuatu na wyspach Oceanii) oraz ich polskie tłumaczenia podane w przypadkowej kolejności:
1. Dog i folem rat.
2. Em i pem bred.
3. Mi wantem pem sam kokonas.
4. Mi go long taon.
5. Rat i kakae kumala.
6. Em i wantem kilim mi.
7. Boe i go long maket.
A. Chłopiec idzie na targ.
B. Chcę kupić trochę kokosów.
C. Pies ściga szczura.
D. On kupuje chleb.
E. On chce mnie uderzyć.
F. Idę do miasta.
G. Szczur je ziemniaka.

Dopasuj tłumaczenia do zdań i przetłumacz na polski/bislamę poniższe:
Dog i wantem kakae bred.
Boe i pem kokonas long maket.
Chłopiec chce uderzyć psa.
Kupuję trochę chleba.

Zad. 2. Jeśli w polskim słowie występuje głoska a, to zawsze jest zapisywana jako „a". Podobnie z głoską r. Takich głosek jest jednak niewiele - podaj jeszcze jedną taką samogłoskę i jedną spółgłoskę oraz jedną samogłoskę i jedną spółgłoskę, którym w pisowni odpowiadać mogą różne litery.

Zad. 3. Przez zamianę jednej litery w słowie BRAT możemy otrzymać GRAT, a z tego z kolei GRAD. Podaj możliwie najkrótszy ciąg takich zamian prowadzący od słowa RÓŻA do LIPA przechodzący tylko przez poprawnie zapisane polskie wyrazy (w dowolnej formie).

 

Wyniki: 

Po 2,5 pkt za nadesłane rozwiązania zadań z lutego otrzymali: Daria Bumażnik z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze, Kamil Krakowiecki z II LO w Wodzisławiu Śląskim, Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy, Aleksandra Sandecka z LO Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Tomasz Skalski z III LO we Wrocławiu i Łukasz Umiński z II LO w Opolu.

Tym samym w Lidze Lingwistycznej prowadzą:

  • z 13 pkt (na 15 możliwych) - Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy,
  • z 12,5 pkt - Daria Bumażnik z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze,
  • z 11 pkt - Andrzej Piasecki, administrator IT z Oleśnicy, Tomasz Skalski z III LO we Wrocławiu i Bartosz Sójka z Gimnazjum w ZSO nr 1 w Jeleniej Górze,
  • z 9 pkt - Dorota Mularczyk z III LO w Kaliszu i Wojciech Tomiczek z Lipowej.

Gratulujemy!!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. 1C, 2D, 3B, 4F, 5G, 6E, 7A
Dog i wantem kakae bred. = Pies chce zjeść chleb.
Boe i pem kokonas long maket. = Chłopiec kupuje kokosy na targu.
Chłopiec chce uderzyć psa. = Boe i wantem kilim dog.
Kupuję trochę chleba. = Mi pem sam bred.

Zad. 2. Zapisywane zawsze tak samo są np. głoski y i l, natomiast np. głoskę o oddaje czasem (w połączeniu z m) litera "ą" (np. w słowie 'ząb'), a głoskę p zapisuje się czasem jako "b" (np. w słowie 'ząb').

Zad. 3. Przykładowy ciąg to: RÓŻA - RYŻA - RYZA - PYZA - PIZA - LIZA - LIPA. Wymaga on 6 zamian i różne ciągi takiej długości znalazło sporo Ligowiczów. Za nie oraz za ciągi o 7 zamianach przyznawaliśmy 0,5 pkt, ponieważ istnieje szukany ciąg wymagający tylko 4 zamian (RÓŻA - RÓKA - RIKA - LIKA - LIPA), utworzony przez Darię Bumażnik. Oprócz Darii 1 pkt za to zadanie otrzymały Krystyna Lisiowska i Aleksandra Sandecka, które podały ciąg RÓŻA - RYŻA - RYTA - RITA - LITA - LIPA, o 5 zamianach.

 

A w słowie patriota?

A w słowie 'patriota' nie ma głoski y?

Patriota

Wzorcowa wymowa tego słowa jest zgodna z pisownią (uwzględniając regułę, że "i" w takich połączeniach wymawia się jak "j"), czyli 'y' być tam nie powinno. Mniej kontrowersyjną jednoznaczną w zapisie samogłoską byłoby może 'i', chociaż tu z kolei problem stanowi możliwa wymowa [manikir] słowa 'manicure'...

Powrót na górę strony