Impresje matematyczne (tom II)

Data ostatniej modyfikacji:
2015-09-1
Autor recenzji: 
Monika Schmidt-Rauchut
nauczycielka w SP 99 Wrocław
Autor: 

Lew Kurlandczyk - pracownik Uniwersytetu w Wilnie i przez wiele
lat także Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor wielu
zbiorów zadań, głównie przygotowujących do olimpiad matematycznych

Wydawca: 

AKSJOMAT, Piotr Nodzyński
ul. Wita Stwosza 1/7, 87-100 Toruń
tel. 056 622 69 41, faks 056 655 52 09
e-mail: wydawnictwo@aksjomat.torun.pl
http://www.aksjomat.torun.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Jest to kontynuacja Impresji matematycznych dla gimnazjalistów zawartych w tomie I. Zagadnienia tu opisane adresowane są do licealistów, choć wielu z nich z zainteresowaniem sięgnie także po poprzedni tom tej książki. Nowa wiedza jest tu wprowadzana drobnymi krokami, głównie przez rozwiązywanie kolejnych zadań. Niektóre zagadnienia pozostawione są do dalszej samodzielnej pracy i mogą być opracowane np. w formie prac konkursowych. Książka może być też wykorzystana na kółku matematycznym.

W tomie II znajdują się zagadnienia dotyczące trójmianu kwadratowego (zastosowanie do rozkładu wielomianu na czynniki i rozwiązywania nierówności), zastosowań różnych średnich (arytmetycznej, geometrycznej, harmonicznej i kwadratowej) w geometrii okręgu, trójkąta prostokątnego i trapezu, różnych metod rozwiązywania równań (m.in. przez: zgadywanie pierwiastka, szukanie pierwiastka całkowitego i wymiernego, wprowadzanie nowych zmiennych) oraz bardziej zaawansowanych tematów z teorii liczb, m.in. kongruencji i równań diofantycznych. Jest tu też kilka ważnych twierdzeń związanych z liczbami pierwszymi i podzielnością.

Książka ta jest przede wszystkim zbiorem wielu zadań i przykładów, które mogą sprawić, że uczeń zrozumie niełatwe czasem idee matematyczne, jakie się za nimi kryją. A jest to bardzo ważne, by uczeń interesujący się matematyką jak najwcześniej próbował swoich sił w samodzielnym rozwiązywaniu matematycznych problemów. Impresje dają właśnie taką możliwość.

Powrót na górę strony