Impresje matematyczne (tom I)

Data ostatniej modyfikacji:
2015-09-1
Autor recenzji: 
Monika Schmidt-Rauchut
nauczycielka w SP 99 Wrocław
Autor: 

Lew Kurlandczyk - pracownik Uniwersytetu w Wilnie i przez wiele lat także Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor wielu zbiorów zadań, głównie przygotowujących do olimpiad matematycznych

Wydawca: 

AKSJOMAT, Piotr Nodzyński
ul. Wita Stwosza 1/7, 87-100 Toruń
tel. 056 622 69 41, faks 056 655 52 09
e-mail: wydawnictwo@aksjomat.torun.pl
http://www.aksjomat.torun.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Książka adresowana jest głównie do gimnazjalistów (kolejny tom II przeznaczony jest dla licealistów), choć z zainteresowaniem sięgną po nią także uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Zawiera bogatą treść i ciekawe zadania dotyczące arytmetyki, teorii grafów, przekształceń algebraicznych i nierówności trójkąta. Nowa wiedza wprowadzana jest drobnymi krokami przez rozwiązywanie kolejnych zadań. Książka może być wykorzystana na kółku matematycznym lub (dzięki swej przystępności) do pracy własnej ucznia.

Impresje to zbiór opowieści z różnych, odległych działów matematyki, co pokazuje bogactwo jej zagadnień i metod. Pierwszy rozdział - Tajemnicze cyfry, czyli krzyżówki arytmetyczne - to zbiór algebrafów (czyli zadań typu: zrealizuj schemat potęgowania POL = SKA), przy rozwiązywaniu których przypominamy sobie schematy działań pisemnych i własności podstawowych działań arytmetycznych. Drugi rozdział poświęcony jest grafom. Autor w przystępny sposób tłumaczy czym jest graf, jakie są rodzaje grafów i do czego służą. Poznajemy też podstawowe twierdzenia z teorii grafów. Okazuje się, że wiele problemów z różnych dziedzin życia daje się prosto przedstawić za pomocą tego pojęcia, a poza tym grafy są tworzywem wielu łamigłówek logicznych, np. słynnego problemu mostów królewieckich czy legendy o Mahomecie i jego Księżycach. Kolejny rozdział to Przekształcenia algebraiczne, który przypomina wzory skróconego mnożenia i daje solidny trening w rozwiązywaniu równań i ich układów. Ostatni rozdział poświęcony jest zastosowaniu nierówności trójkąta przy dowodzeniu różnych faktów w geometrii płaskiej i przestrzennej. 

W każdym rozdziale jest dużo zadań do samodzielnego rozwiązania. Na końcu książki do wszystkich znajdziemy odpowiedzi, wskazówki lub rozwiązania. Pomogą one w zrozumieniu czasem niełatwych idei matematycznych kryjących się w poszczególnych zadaniach.

 

Powrót na górę strony