Budowanie mostów

Data ostatniej modyfikacji:
2014-01-4
Autor: 
Piotr Pawlikowski
nauczyciel w I LO Kluczbork

Stali bywalcy Portalu zdążyli się przekonać o tym, że matematyka obecna jest w wielu aspektach codzienności i jest inspiracją dla wielu różnych aktywności. Jest ona po prostu stałym elementem kultury. Badaniu, opisywaniu i przedstawianiu wzajemnych powiązań między matematyką i sztuką oraz innymi dziedzinami nauki poświęcone są, odbywające się co roku od kilkunastu lat, światowe konferencje Bridges (tzn. mosty).

Po raz pierwszy taka konferencja odbyła się w USA w roku 1998 w Southwestern College w Winfield, w stanie Kansas. Tam też odbyły się konferencje w latach 1999-2001  i 2004. W 2002 roku gospodarzem konferencji był uniwersytet w Towson, w stanie Maryland, a w latach 2005 i 2008 Banff w Kanadzie. W pozostałych latach "Bridges" gościły w Europie. Gospodarzami spotkań byli:

  • 2003 Uniwersytet w Granadzie (to hiszpańskie miasto ze słynnym pałacem Alhambra),
  • 2006 Uniwersytet w Londynie (Wielka Brytania),
  • 2007 Uniwersytet Kraju Basków w San Sebastián (Hiszpania)
  • 2008 Uniwersytet Stendena w Leeuwarden (to holenderskie miasto rodzinne M.C. Eschera).

Tutaj znajdują się zdjęcia i informacje z poprzednich konferencji.

Tegoroczna konferencja BRIDGES odbyła się w dniach 24-28 VII 2010 w największym mieście południowych Węgier – Peczu. Zgromadziła ona ok. 200 uczestników z ponad 30 krajów całego świata. Wzięli w niej udział naukowcy, nauczyciele, informatycy oraz artyści inspirujący się w swojej sztuce matematyką. Jednym z gości konferencji był chyba najsłynniejszy Węgier na świecie – Ernö Rubik (fot. nr 2). Podzielił się on z uczestnikami swoimi refleksjami na temat fenomenu kostki i innych wymyślonych przez siebie łamigłówek. Tu znajduje się oficjalna strona konferencji, a tutaj można zobaczyć zestaw pięknie reklamujących ją slajdów.

Podczas warsztatów, wykładów i prezentacji można było odbyć wirtualną podróż do Alhambry, by podziwiać i analizować z matematycznego punktu widzenia mozaiki znajdujące się w tamtejszym pałacu. W podobny sposób można było również „zwiedzić” katedrę w Sienie, a także przyjrzeć się wykorzystaniu w sztuce w przeciągu stuleci obecnie źle kojarzonego, wręcz zakazanego symbolu – swastyki, który pochodzi z czasów wczesnorzymskich i do momentu użycia przez faszystów nie budził negatywnych skojarzeń i kontrowersji. Inne wystąpienia poświęcone były poezji inspirowanej matematyką, a także matematycznemu modelowi tanga, czy rozmnażania się pewnych wirusów. Nie zabrakło pokazów dotyczących ciągu Fibonacciego i złotej liczby. Podczas sesji warsztatowych można było m.in. przeanalizować matematyczny i praktyczny aspekt tworzenia wybranych mozaik pojawiających się w sztuce irańskiej i afgańskiej.

Tradycyjnie jeden dzień konferencji jest dniem otwartym (tzw. jarmarkiem sztuki matematycznej i dniem rodzinnym), kiedy jej uczestnicy wychodzą z pokazami na zewnątrz. W kilku miejscach Peczu odbywały się wtedy otwarte warsztaty, wystawy i artystyczne prezentacje adresowane do szerokiego grona odbiorców. Zgodnie z intencjami organizatorów uczestniczyły w nich całe rodziny i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Nieodłącznym elementem wszystkich konferencji BRIDGES jest wystawa sztuki matematycznej. W tym roku zaprezentowano na niej prace ponad 70 artystów. Były wśród nich liczne modele matematyczne wykonane z różnych materiałów i różnymi technikami - anamorfozy, diagramy Woronoja, łamigłówki przestrzenne, wielościany, węzły, a także inspirowane matematyką obrazy i grafiki komputerowe.

Za rok konferencja "Bridges" odbędzie się w dniach 27-31 lipca na Uniwersytecie w Coimbrze (Portugalia), a kto wie, może kiedyś zawita do Wrocławia. Na razie zapraszamy do galerii zdjęć z konferencji w Peczu. Kliknięcie powoduje powiększenie zdjęcia w osobnym oknie.

    

    

    

    

    

    

    

Galerię prac wystawianych podczas spotkania w Peczu (w tym dwójki nauczycieli matematyki z Polski: Krystyny Burczyk i Piotra Pawlikowskiego) można znaleźć tutaj.

W 2011 roku konferencja Bridges odbędzie się w portugalskiej miejscowości Coimbra w dniach 27-31 VII. Relację z konferencji Bridges 2013 w holenderskim Enschede zamieszczamy na Portalu tutaj. W 2016 roku Bridges planowane są we Wrocławiu. Wrocław to miasto stu mostów, a więc to idealne miejsce dla Bridges.

 

 

Sztuka matematyczna we Wrocławiu

Czy we Wrocławiu są prowadzone jakieś warsztaty "sztuki" inspirowanej matematyką (poza matematycznym origami)? A może by coś takiego utworzyć, albo włączyć w inne już istniejące przedsięwzięcia organizowane np. w IM UWr lub przez FMW?

Są możliwości

W łączniku między Instytutem Matematyki i Informatyki na UWr jest galeria "Łącznik", która ma aspiracje do łączenia dziedzin ścisłych ze sztuką, co udaje się jej z lepszym lub gorszym skutkiem. Jest też szansa na to, że "Bridges 2016" odbędą się we Wrocławiu.

Powrót na górę strony