101 Łamigłówek. Wyzwanie mistrza

Data ostatniej modyfikacji:
2016-01-1
Autor recenzji: 
Olga Mikołajczyk
nauczycielka matematyki w I LO w Zielonej Górze
Autor: 
Olga Mikołajczyk
Seria: 
Pan Pytajnik
Autor: 

Nobuyuki Yosigahara (1936-2004) – japoński pisarz i popularyzator, mistrz, twórca i kolekcjoner łamigłówek (autor m.in. puzzle T) oraz projektant gier samotników (np. Rush Hour, Hoppers, Shape by Shape), nauczyciel matematyki i chemii

Wydawca: 

Wydawnictwo Nowik
ul. Katowicka 39/104, 45-061 Opole
tel. 77 454 3604
e-mail: biuro@nowik.com.pl
http://www.nowik.com.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

101 Łamigłówek. Wyzwanie mistrza

To zbiór łamigłówek z różnych dziedzin. Zawiera m.in. złudzenia optyczne, zadania zapałczane, labirynty, zagadki fizyczne, logiczne, lingwistyczne, lateralne i matematyczne. W polskiej wersji wszystkie opatrzono pełnymi rozwiązaniami, co stanowi dużą pomoc dla początkujących łamigłówkowiczów, bo niektóre zadania wymagają naprawdę sporo sprytu i godne są mistrzów. Inne są stosunkowo łatwe, ale interesujące i zabawne. Na pewno nawet starzy wyjadacze nie będą nimi rozczarowani. Jest jeden warunek - nie wolno używać komputera. Wtedy przestaje to być ćwiczeniem intelektu. Autor szacuje, że bez znajomości rozwiązań, zrobienie wszystkich 101 prezentowanych zadań powinno zająć wprawnemu łamigłówkowiczowi co najmniej rok. 

Do niektórych rozwiązań potrzebna jest znajomość języka angielskiego (w tłumaczeniu zagadki traciły sens i urok). Zostało to wyraźnie oznaczone w tekście. Autorem przekładu jest Piotr Pawlikowski - nauczyciel matematyki, redaktor działu Galeria wielościanów na naszym Portalu.

Dla zachęty przytaczamy kilka łamigłówek Mistrza.

  • Co powinno być dalej? 2, 4, 6, 30, 32, 34, 36, 40, 42, 44, 46, 50, 52, 54, 56, 60, 62, 64, 66, ...
    Wskazówka: wykorzystaj znajomość angielskiego.
  • Jas i Małgosia grali w papier-nożyce-kamień. Jaś pokazał (w nieznanej kolejności) 3 razy kamień, 6 razy nożyce i raz papier, a Małgosia - 2 razy kamień, 4 razy nożyce i 4 razy papier. W grze nie było ani jednego remisu. Kto wygrał i w jakim stosunku?
  • Jak trapez równoramienny będący połową sześciokąta foremnego podzielić na cztery przystające części na dwa sposoby?
  • Długości boków trójkąta wynoszą 5, 5, i 8. W jakim przedziale zawiera się jego pole?
  • Na popsutej klawiaturze działa tylko 10 klawiszy: W, R, T, U, I, P, A, S, K, L. Jakie 10-literowe słowo można napisać za pomocą tej klawiatury?
  • Jak podzielić trójkąt równoboczny o boku długości 100 metrów na dwie części o równych polach, aby linia podziału była jak najkrótsza?

       

Opinie zasłyszane: 
  • Wysiłek włożony w podnoszenie popularności matematyki w społeczeństwie jest niczym w porównaniu z tym, że osiągniemy umiejętności matematyczne, które umożliwią naszemu słabemu mózgowi przystąpienie do intensywnych ćwiczeń i staną się dla nas źródłem takiego rodzaju przyjemności, jakich jeszcze nie znamy.
    [Hans Magnus Enzensberger, niemiecki poeta]
  • Skomplikowane łamigłówki odgrywają stymulującą rolę w rozwoju i dostarczają wartościowej rozrywki. Zadania te krążą po świecie niczym poematy, baśnie i sagi.
    [Nobuyuki Yoshigahara]

Powrót na górę strony