Rush Hour

Data ostatniej modyfikacji:
2016-01-1
Autor: 
Paulina Stajno
studentka matematyki na UWr
Autor łamigłówki: 
Nobuyuki Yoshigahara (1936-2004)
Producent: 

Egmont Polska Sp. z o. o.
ul. Dzielna 60,
01-029 Warszawa
tel. 22 838 41 00
e-mail: poczta@egmont.pl

http://www.egmont.pl

 

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Poziom edukacyjny: 
nauczanie blokowe
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa

Problem z zaparkowaniem w godzinach szczytu (ang. rush hour; czytaj: rasz ałer) to nieodłączny element życia każdego kierowcy w dużym mieście. Teraz można zmierzyć się z nim od najmłodszych lat, nawet nie będąc posiadaczem prawa jazdy ani samochodu. Sprawdź, jak szybko uda ci się wyjechać eleganckim, czerwonym autkiem z zatłoczonego parkingu w tej geometrycznej łamigłówce. Sprawi ona wiele radości i satysfakcji wszystkim miłośnikom kombinowania, niezależnie od wieku. Autorem tego niezwykłego samotnika jest (zmarły w 2004 roku) nauczyciel matematyki, znany japoński kolekcjoner, miłośnik i twórca łamigłówek Nob Yoshigahara - autor m. in. książki 101 Łamigłówek - wyzwanie mistrza.

Gra składa się z planszy przedstawiającej parking z wjazdem, zestawu 16 samochodzików (12 osobowych i 4 cięzarowe) oraz 40 zadań pogrupowanych według stopnia trudności na 4 kategorie: początkujący, średni, zaawansowany i
ekspert. Na odwrocie kart z zadaniami znajdują się
rozwiązania. Osobno można dokupić nowe zadania w komplecie z dodatkowymi samochodzikami. W komplecie jest też woreczek do wygodnego przechowywania wszystkich elementów.

Celem gry jest wyjechanie czerwonym autkiem z zatłoczonego parkingu, przesuwając wcześniej inne samochody tak, aby odblokować wyjazd. Wszystkie auta mogą wykonywać ruchy tylko w przód i w tył. Początkowe ustawienie wszystkich pojazdów pokazuje karta z zadaniem. Plansza ma rozmiary 6×6 jednostkowych kwadratów, auta osobowe zajmują boksy 1×2, a ciężarowe 1×3. Jeżeli na planszy znajdą się wszystkie samochody (co zdarza się na poziomie eksperta), na parkingu jest naprawdę ciasno i trzeba dobrze wytężyć umysł i wyobraźnie, aby rozwikłać łamigłówkę. Czasami do rozwiązania zagadki potrzebne jest kilkanaście ruchów, co czyni z niej grę strategiczną.

Po światowym sukcesie Rush Hour została stworzona bazująca na tej samej mechanice aplikacja The Heist na tablety i telefony. Ale nie ma to jak przesuwanie kolorowych samochodzików na planszy, tym bardziej że całość wykonana jest bardzo estetycznie, starannie i funkcjonalnie. Łamigłówka zajmuje mało miejsca i może być dobrym kompanem w czasie dłuższych podróży. Ma tylko jeden minus – wciąga, a na rozwiązanie 40 zadań potrzeba jednak sporo czasu.

 

 

Powrót na górę strony