Piegat tak nie wyglądał

Data ostatniej modyfikacji:
2021-04-22
Autor: 
opracowanie redakcyjne

W nawiązaniu do tekstu o podmianie podobizn dwóch panów Legendre'ów opublikowanego na WPM donosimy, że podobna historia przytrafiła się także Edwardowi Piegatowi (1931-2011) - matematykowi z Politechniki Wrocławskiej. Fakt ten wytropiła w 2020 roku emerytowana adiunkt IM PWr, młodsza koleżanka Edwarda Piegata - p. Hanna Langner-Matuszczyk.

Edward Piegat był absolwentem I LO we Wrocławiu (matura rocznik 1949) oraz matematyki na UWr (magisterium rocznik 1954). Był wieloletnim pracownikiem Katedry Matematyki PWr (do emerytury w roku 1992). Przez kilka lay uczył też w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. W latach 1955-1959 pełnił funkcję sekretarza redakcji czasopisma dla nauczycieli Matematyka. Był autorem, tłumaczem z języka rosyjskiego i wydawcą zbiorów zadań i podręczników akademickich do matematyki. Przez wiele lat współorganizował Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych, układając dla nich wiele interesujących zadań.

Na portalu "Lubimy czytać" pod adresem https://lubimyczytac.pl/autor/185810/edward-piegat znajduje się zdjęcie Edwarda Piegata wraz informacjami:
Pisze książki: informatyka, matematyka.
urodzony: 6 stycznia 1920, zmarły: 6 marca 1979
Polski matematyk. Służył w Armii Krajowej, był uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Nie ma żadnych wątpliwości, że chodzi tu o wrocławskiego autora, bo poniżej zamieszczono zdjęcie książki jego autorstwa Wektory i geometria wydanej w 1964 roku w serii Bblioteczka matematyczna.

Tymczasem Wrocławski Edward Piegat urodził się 11 lat później niż podano (26 III 1931) oraz spokojnie żył i tworzył aż do roku 2011 (zm. 17 VIII 2011). Skąd zatem wzięły się te nieprawdziwe dane biograficzne?

Gdy zajrzymy na stronę internetową Muzeum Powstania Warszawskiego do działu "Powstańcze biogramy", to znajdziemy tam pod adresem https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/edward-piegat,34343.html zarówno zdjęcie jak i dodatkowe informacje o Edwardzie Piegacie.

To właśnie stąd redakcja portalu "Lubimy czytać" pobrała dane o wrocławskim autorze książek, nie przejmując się tym, że uśmiercili go za życia i dorobili mu "nie swoją twarz", a dokładniej "nie jego twarz".

Oczekujemy na szybką korektę nieprawdziwych informacji i przywrócenie twarzy "naszemu" Edwardowi Piegatowi. My robimy to już dziś. Za przesłane zdjęcie dziękujemy synowi Edwarda - Dariuszowi Piegatowskiemu.

 

Uwaga! W czerwcu 2020 informacja biograficzna o Edwardzie Piegacie na stronie portalu Lubimy czytać została poprawiona, a fałszywe zdjęcie - usuniete.

 

Powrót na górę strony