2010/11

Data ostatniej modyfikacji:
2012-12-26

 

Poniżej prezentujemy komentarze redakcyjne lub nadesłane przez Czytelników dotyczące tegorocznych testów kompetencji i przygotowań do nich. Zapraszamy do udziału w dyskusji i wymiany opinii.

 

Zadanie 36 z Operonu

W zadaniu 36 egzaminu próbnego z "Operonu" autorzy rozwiązania raczej się nie popisali. W kluczu przyznają 1 punkt za "poprawne ułożenie punktu S względem boków trójkąta", po czym zamieszczają błędny rysunek, z rozwiązania jasno bowiem wynika, że opisany w zadaniu trójkąt jest rozwartokątny, a nie ostrokątny, jak pokazano w rozwiązaniu firmowym, zatem punkt S powinien leżeć na zewnątrz trójkąta. Poza tym dlaczego w rozwiązaniu milcząco zakłada się, że punkt S leży najdalej od najkrótszego boku? To nie jest oczywiste i wymaga choćby krótkiego uzasadnienia!

'Eksperci' z Operonu

Uważam, że nie powinno się dawać punktów, jeśli uczeń sam nie wie, co właściwie obliczył, ale postanowiliśmy u nas w szkole przyznawać ten 1 pkt nawet jeśli środek okręgu umieszczony był wewnątrz trójkąta. Pisałam w tej sprawie do Operonu, ale odpowiedź dostałam niezbyt zrozumiałą: "Jeżeli uczeń rozwiązał zadanie inną metodą niż wskazana w schemacie punktowania (wybrał inny rodzaj trójkąta), to zadanie powinno być punktowane zgodnie z kryteriami przyznawania punktów". Tyle, że uczeń zrobił to właśnie taką metodą, jak wskazana w schemacie punktowania, a mimo to źle.

W mojej szkole

W mojej szkole wszyscy uczniowie dostali za ten rysunek 0 pkt. Jak to ocenić, żeby było sprawiedliwie? Wyniki naszych uczniów będą odstawały od reszty dzieci...

Powrót na górę strony