Łamigłówka z IQ Parku

Data ostatniej modyfikacji:
2013-12-13

Wśród wielu atrakcji IQ Parku w Libercu znajduje się wiele łamigłówek geometrycznych. Ich rozwiązanie polega na ułożeniu podanych elementów w nową, regularną bryłę. Poniżej prezentujemy jedną z takich łamigłówek i zachęcamy do własnoręcznego jej wykonania. Oryginalne jej części wykonane były z drewna, ale bez trudu można je wykonać z kartonu. Układanka składa się z ośmiu elementów przedstawionych na rysunkach 1-8. Trzeba je złożyć w sześcian.

     Rys.1                                    Rys. 2                                       Rys. 3

 

                 Rys. 4                                       Rys. 5                                  Rys. 6

 

                Rys. 7                                         Rys. 8                                  Rys. 9

Każdy z ośmiu elementów łamigłówki powstaje w wyniku odpowiedniego sklejenia dwóch identycznych klocków, będących połówkami sześcianu (rys. 9). Kliknięcie na rys. 9 otwiera w nowym oknie siatkę tego klocka. Do wykonania całej łamigłówki potrzeba więc 16 klocków. Pierwszym wyzwaniem będzie takie ich sklejenie, by powstały elementy przedstawione na rysunkach 1-8. Element 4 jest lustrzanym odbiciem elementu 3. Podobne pary tworzą 5-6 oraz 7-8. Po uporaniu się z przygotowaniem elementów czas na istotę rzeczy - złożenie sześcianu. Wbrew pozorom zadanie to nie jest wcale takie proste. Po złożeniu satysfakcja gwarantowana.

Wizerunki wielościanów zostały wyeksportowane z programu Great Stella. Siatka została przygotowana przy użyciu programu Wingeom.

 

Powrót na górę strony