"Humanitarium" we Wrocławiu

Data ostatniej modyfikacji:
2014-04-29
Autor recenzji: 
Jolanta Lazar
nauczycielka w GIM nr 9 Wrocław
Adres: 

Park rozrywki edukacyjnej "Ogrody Doświadczeń. Humanitarium”
Kampus Wrocławskiego Centrum Badań EIT+
ul. Stabłowicka 147a, 54-066 Wrocław
tel. 71 711 26 03
http://humanitarium.pl

 

Czynne: 

poniedziałek - piątek 8:00-17:00
sobota - niedziela 10:00-16:00
W godzinach pracy Humanitarium można osobno zarezerwować zajęcia w laboratorium.
Ostatnie wejście na wystawę na godzinę przez zamknięciem.

 

Ceny biletów: 

ulgowy - 12 zł
normalny - 15 zł
rodzinny - 12/os
grupowy - 10-12 zł
warsztaty - 12-16 zł

 

O historii powstania "Humanitarium" w dawnej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogrodniczych, który mieścił się niegdyś na Praczach Odrzańskich pisaliśmy już w artykule tutaj. To długo wyczekiwany, choć na razie bardzo skromny park nauki we Wrocławiu łączący edukację z zabawą. Został zbudowany nakładem 4 mln złotych i oddany do użytku w grudniu 2011 roku.

Obecnie zajmuje powierzchnię 1000 m2 i składa się z sześciu sal tematycznych, laboratorium i sali multimedialnej, ale docelowo kompleks obejmie ponad 5 hektarów parku przyległego do kampusu EIT+, mieszczącego się w XVI-wiecznych zabudowaniach szpitala Wszystkich Świętych (które po wojnie stały się siedzibą wspomnianego już Zespołu Szkół Ogrodniczych). Interaktywna wystawa poświęcona jest człowiekowi i otaczającemu go środowisku. Część ekspozycji jest stała, a część jest zmieniana okresowo, tak by kolejne odwiedziny były każdorazowo nową przygodą. W zwiedzaniu wystawy pomagają wykwalifikowani animatorzy.

W godzinach pracy Humanitarium można zarezerwować udział w specjalnych warsztatach odbywających się w jednym z trzech laboratoriów. Aktualna lista tematów podana jest na stronie domowej Humanitarium. Niektóre są związane z trwającymi akurat wystawami, inne z przypadającymi właśnie świętami lub rocznicami, a jeszcze inne dostępne są przez cały rok. Oto przykładowa tematyka zajęć:

  • 5-9 lat - dzieci dowiadują się, skąd pochodzi woda używana w gospodarstwie domowym i jak uzdatnić ją do picia, odkrywają, skąd się biorą chmury i jak je wytworzyć w warunkach domowych, wcielają się w rolę detektywów, szukając śladów pozostawionych przez złoczyńców zaśmiecających nasze środowisko, poznają prawidłowy sposób odżywiania się, biorą pod lupę swoje codzienne posiłki, poznają zawartość cukru w popularnych produktach spożywczych i tajnikami piramidy żywieniowej a także badają problemy aerodynamiki poruszających się przedmiotów i własnoręcznie wykonują rakiety,
  • 8-14 lat - uczniowie dowiadują się, czym są olejki eteryczne i w jaki sposób powstają perfumy, poznają różnicę między kwasami i zasadami, określają pH produktów używanych w domu, poznają skład mleka i dowiadują się, co można z niego wyprodukować, własnoręcznie wykonują różnokolorowe kawałki plastiku, zdobywając wiedzę na temat procesu podgrzewania różnych substancji,
  • 14-18 lat - młodzież sprawdza, jaka jest zawartość witaminy C w owocach i warzywach oraz wyizolowuje DNA z komórek pomidora lub cebuli.

Inwestorem przedsięwzięcia jest gmina Wrocław, a jego koordynatorem merytoryczno-organizacyjnym jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+. W Humanitarium można zorganizować przyjęcie urodzinowe lub imprezę firmową połączone z zabawami edukacyjnymi i warsztatami w laboratorium. Na miejscu działa sklepik oferujący zabawki edukacyjne, gry planszowe, puzzle płaskie i przestrzenne, klocki konstrukcyjne, a także pomoce dydaktyczne, modele, zabawki i książki popularnonaukowe związane z aktualną ekspozycją oraz pamiątki z pobytu w Humanitarium. Zmęczeni zwiedzaniem mogą zamówić napoje, lody, słodkie desery lub ciepłe przekąski w kawiarence "Cafe Inspiracje" w holu budynku.

Tu można obejrzeć film o Humanitarium, a tutaj wizualizację kompleksu Ogrodów Doświadczeń.

 

Wystawa "Play the music" (X 2013 - VII 2014)

To interdyscyplinarna wystawa złożona z 25 interaktywnych stanowisk dotycząca zjawisk akustycznych zarówno z punktu widzenia fizyka jak i muzyka. Można się tu dowiedzieć się jak działa ucho, jak powstaje fala dźwiękowa i jak z dźwięków tworzy się muzykę. Wystawa przyjechała do Wrocławia z Wielkiej Brytanii – ojczyzny rock and rolla – nie więc dziwnego, że stanowi jednocześnie wspaniały przewodnik po największych przebojach minionego wieku (z unikatową kolekcją ponad 100 płyt winylowych).

Na wystawie każdy (niezależnie od wieku i zainteresowań) znajdzie coś pasjonującego, bo stanowi ona połączenie rozrywki z edukacją, fizyki ze sztuką oraz historii z nowoczesnością. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych jest gigantyczna, interaktywna klawiatura pianina, na której można wyskakać ulubione melodie. Młodzież chętnie odda się eksperymentom w prawdziwym studiu nagraniowym lub spróbuje zagrać na niewidzialnej harfie – instrumencie, który wykorzystywał na koncertach Jean Michael Jarre. A wszyscy z ciekawością zarejestrują, a następnie odtworzą własny głos z rozmaitych nośników, w tym woskowych cylindrów lub magnetycznej taśmy, a także posłuchają nagrań z unikatowych gramofonów Transcriptors Transcriber i Transcriptor Prisma oraz innych zapomnianych już odtwarzaczy dźwięku.

Wystawie głównej towarzyszy ekspozycja małych instrumentów Pawła Romańczuka - fortepianów i katarynek, a także wystawa okładek płytowych zaprojektowanych przez Andy'ego Worhola.

W wybrane dni organizowane są warsztaty muzyczne dla dzieci, których uczestnicy dowiadują się, jakie dźwięki można wydobyć z makaronu, kaszy lub grochu, budują instrumenty, poznają ciekawostki z historii muzyki, poznają anatomię ucha i zasady jego działania oraz jak należy dbać o słuch, a także warsztaty śpiewania kołysanek dla dorosłych i inne.

 Wystawa "Play the music"

 

Wystawa "Świat zmysłów" (XII 2011-IX 2013)

Wystawa przyjechała d Wrocławia z Niemiec. Wyposażona jest w 50 interaktywnych eksponatów podzielonych na sekcje tematyczne:

  • anatomia człowieka - podglądamy człowieka od wewnątrz, poznajemy jego fizjologię, przeprowadzamy doświadczenia wysiłkowe i badamy refleks, poznajemy poszczególne układy i najważniejsze organy ludzkiego ciała (szkielet, mięśnie, serce i układ krwionośny, kręte zakamarki przewodu pokarmowego, mózg), tu posłuchamy własnego tętna, sprawdzimy, ile wody jest w człowieku i podglądniemy dziecko znajdujące się w łonie matki,
  • świat zmysłów - dowiadujemy się, jak działają zmysły i testujemy je, analizujemy złudzenia optyczne, badamy zmysł równowagi,
  • ekologia i energia - na przykładzie miniatury domu dowiadujemy się, jakiego rodzaju zasilanie i media są potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania,kto i w jaki sposób ich dostarcza
  • fizyka na wesoło - prowadzimy doświadczenia z optyki i akustyki, a dzięki technice „blue box” możemy wystąpić w prawdziwym filmie,
  • medycyna - poznajemy historię medycyny klasycznej i osiągnięcia medycyny niekonwencjonalnej, a także zioła i inne specyfiki używane od tysiącleci do walki z chorobami, na szpitalnym mini oddziale możemy przeistoczyć się w pacjenta, pielęgniarkę lub lekarza, potrenować chodzenie o kulach lub jazdę na wózku inwalidzkim albo złożyć ciało ludzkie z wielowarstwowych puzzli,
  • genetyka - dowiadujemy się, w jaki sposób w kodzie genetycznym zapisana jest tajemnica naszego życia, poznajemy nowoczesne nurty badań w zakresie inżynierii genetycznej i terapii genowej, w technice origami budujemy kod genetyczny.

Sala multimedialna pozwala korzystać z interaktywnych quizów i gier o tematyce edukacyjnej. Wyposażona jest w nowoczesną, multimedialną aplikację podłogi interaktywnej, która zmienia odbiorcę w aktywnego uczestnika gry.

 

Wystawa "Świat zmysłów"

 

Skąd się wzięły Pracze

Pracze Odrzańskie ( niem. Herrnprotsch) to dawna osada położona w ujściu Bystrzycy do Odry. Od 1928 roku Pracze są osiedlem w północno-zachodniej części Wrocławia (mówimy więc, że jedziemy "na Pracze", choć dawniej jechało się "do Pracz"). Pierwsza wzmianka o Praczach pochodzi z 1318 roku, kiedy to bracia Arnold i Albert von Pak nabyli wieś Protsch (1321 Pratsch, 1425 Prache). Jej niemiecka nazwa Herrnprotsch, czyli "pracze pańskie", pochodzi od osiadłej tu licznej kolonii osób zajmujących się w średniowieczu praniem w płynącej nieopodal rzece Bystrzycy odzieży mieszkańców pobliskiego zamku w Leśnicy. W XVI powstał tu Szpital Wszystkich Świętych (obecna siedziba EIT+) i wieś stała się jego własnością (liczyła wówczas 180 mieszkańców). Od końca XIX wieku znajduje się tu stacja kolejowa na linii do Głogowa. Po wojnie (1945-48) osiedle nazwano Bródź, później powrócono do historycznej nazwy Pracze, dodając przymiotnik Odrzańskie dla odróżnienia od Praczy Widawskich, które znajdują się dalej w stronę Milicza.

Kościół parafialny

Będąc z wizytą w Humanitarium trzeba koniecznie odwiedzić położony nieopodal kościół parafialny św. Anny w Praczach Odrzańskich. Zbudowany w XVII wieku jako kościół ewangelicko-luterański w technice szachulcowej na wzór kościołów pokoju jest cennym i pięknym wrocławskim zabytkiem. Dodajmy, że parafia w Praczach (katolicka) została ustanowiona już w 1383 roku przez biskupa wrocławskiego Wacława II, a fundatorem pierwszego kościoła (wtedy pw. św. Marcina) był właściciel wsi – Ulrich von Pak. W tym miejscu w XVI wieku powstał kościół protestancki spalony przez Szwedów podczas wojny 30-letniej (w 1643 roku). Odbudowano go w latach 1644-48 i urządzono w stylu barokowym. Z tego czasu do dziś zachowały się ambona i chrzcielnica. W 1654 cesarska (austriacka) komisja zamknęła kościół, który powrócił do gminy protestanckiej w 1708 roku, a po II wojnie światowej stał się świątynią katolicką.

Warto zwrócić uwagę na stojący po drugiej stronie ulicy budynek plebanii pochodzący również z XVII wieku z oryginalną stolarką okienną, schodami, zdobionymi malowanymi ornamentami roślinnymi belkami stropowymi oraz szybami, a także z mieszcząca się w specjalnej piętrowej przybudówce - toaletą zwaną dawniej wychodkiem.

 

Powrót na górę strony