Wrocławscy lingwiści znów z medalami!

Data ostatniej modyfikacji:
2009-08-3
Autor: 
Michał Śliwiński
nauczyciel w III LO we Wrocławiu

Na początku sierpnia 2008 w Słonecznym Brzegu w Bułgarii odbyła się VI Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej. W ośmioosobowej reprezentacji kraju tradycyjnie już przeważali wrocławianie - było ich aż pięcioro. Wrocław staje się wiodącym w Polsce zagłębiem młodych, zdolnych lingwistów. Ich udział w zawodach międzynarodowych był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego Wrocławia i Uniwersytetu Wrocławskiego.

W zawodach startowało 67 zawodników. Polacy zdobyli pięć z 20 przyznanych na olimpiadzie medali (3 złote, 7 srebrnych 10 brązowych): trzy srebrne (w tym dwa "wrocławskie" - Macieja Janickiego z III LO i Łukasza Cegieły z XIV LO) i dwa brązowe (w tym jeden "wrocławski" - Karola Konaszyńskiego z XIV LO).

Pierwsza polska czwórka (z trzema wrocławianami w składzie!) zajęła piąte miejsce w zawodach drużynowych, a średnia wyników indywidualnych dała im drugie miejsce wśród 16 zespołów, w ścisłej czołówce z dwiema drużynami z USA (różnice wyników nie przekraczały jednego punkta).

Dodatkowo tegoroczny laureat międzynarodowej olimpiady matematycznej Radosław Burny z Płocka zdobył jedną z sześciu nagród przyznanych za najlepsze rozwiązania poszczególnych zadań i pod względem liczby zdobytych nagród Polska została pokonana tylko przez 8-osobową reprezentacją Stanów Zjednoczonych.

Poza konkursem zawodnicy mieli czas na wypoczynek i zabawy na czarnomorskiej plaży oraz zawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Była też okazja do zwiedzenia Sofii i jej okolic oraz Nesebyru, jednego z najstarszych miast Europy, gdzie w starożytnym amfiteatrze odbywały się akurat koncerty jazzowe.

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna odbywa się od 6 lat jako kontynuacja organizowanych od lat sześćdziesiątych XX wieku rosyjsko-bułgarskich zawodów lingwistycznych. Polacy biorą w niej udział od 5 lat, osiągając coraz lepsze rezultaty.

Tegoroczna 8-osobowa reprezentacja Polski wyłoniona została tradycyjnie w drodze trzystopniowych eliminacji krajowych organizowanych przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zakwalifikowali się do niej:

  • Łukasz Cegieła z XIV LO we Wrocławiu,
  • Marcin Filar z V LO w Krakowie,
  • Maciej Janicki z III LO we Wrocławiu,
  • Miłosz Krupski z XIV LO we Wrocławiu,
  • Radosław Burny z LO im. Małachowskiego w Płocku,
  • Karol Konaszyński z XVI LO we Wrocławiu,
  • Krzysztof Polański z I LO w Gliwicach,
  • Anna Maria Zielonka z VII LO we Wrocławiu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej o Olimpiadzie i zawodach z lingwistyki matematycznej można przeczytać na stronach polskich organizatorów http://www.fsmw.uni.wroc.pl/lingw lub Wikipedii. Tutaj przeczytasz o sukcesach Polaków w latach 2007 i 2009.

 

Powrót na górę strony