maj 2021

Zad. 1.  Figurami w kształcie litery L (z rysunku poniżej) należy wypełnić kwadratowy diagram, tak aby wszystkie jego pola były pokryte. Klocki można odwracać na drugą stronę, bowiem czarna kropka jest widoczna z obu stron. Na ilu polach tego diagramu może się znaleźć czarna kropka?

Zad. 2. Kiedy prawdą jest, że prąd płynie pod prąd?

Zad. 3. Mam filiżankę czarnej kawy. Najpierw wypiłem szóstą część tej kawy i dolałem do filiżanki mleka tak, by była pełna. Następnie wypiłem trzecią część filiżanki i znów dolałem mleka, by filiżanka się napełniła. Wreszcie wypiłem pół filiżanki i po raz trzeci dolałem
mleka do pełna. Wtedy wypiłem zawartość filiżanki do dna. Przede mną stoi pusta filiżanka, a ja rozmyślam, czego wypiłem więcej, kawy czy mleka. Czego więcej wypiłem?

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 3 - Katarzyna Bęben I LO Kraków, Filip Derejski I LO Kraków, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej, Michał Węgrzyn ALO PWr,
  • 2,75 - Bogusz Boliński I LO Kraków, Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej na UWr, Agnieszka Klich - informatyk z Wrocławia, Piotr Mazur - specjalista systemów ERP ze Złotoryi, Igor Wojtun I LO Głogów,
  • 2 - Krzysztof Danielak - student data science na UE we Wrocławiu, Wojciech Mura - student matematyki na UJ,
  • 1 - Weronika Tracz SP Stare Bogaczowice.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Kropka może znaleźć się na 12 polach (rysunek poniżej). Nigdy nie trafi na jedno z czterech środkowych pól. Porównaj zadanie z listopada 2019.

Zad. 2. Możliwe rozwiązania:
a) Płyniemy łódką w górę rzeki, trzymając elektrody o różnym potencjale połączone przwodem.
b) Zanurzamy elektrody w rzece w taki sposób, aby dodatnia leżała bliżej ujścia, a ujemna - bliżej źródła. Potem łączymy je przewodem.
Za odpowiedzi, że prąd płynie (umownie) w kierunku przeciwnym do faktycznego ruchu elektronów w przewodniku lub że zazwyczaj prąd płynie z elektrowni do odbiorcy, ale czasem płynie w przeciwnym kierunku przyznawaliśmy punkty ułamkowe, uznając, że te rozwiązania nie do końca pasują do podanej zagadki lateralnej.  

Zad. 3. Obu napojów było tyle samo - 1 filiżanka, bowiem 1/6 + 1/3 + 1/2 = 1.

 

Powrót na górę strony