Puzzle z prac Eschera

Data ostatniej modyfikacji:
2015-08-26
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa

Puzzle to stara i dobrze znana wszystkim łamigłówka. Jest tym bardziej intrygująca, im ciekawszy przedstawia rysunek do ułożenia. Nie ulega wątpliwości, że puzzle, w których wykorzystano grafiki Mauritsa Eschera - holenderskiego plastyka znanego z zadziwiających pomysłów na kafelki oryginalnych kształtów parkietujące płaszczyznę i artystycznych wizji geometrii nieeuklidesowych lub figur niemożliwych muszą być intrygujące.

Puzzle ze wzorami zaczerpniętymi z twórczości Eschera dostępne są zarówno w wersji klasycznej złożonej z 1000 elementów (m. in. "Gady", "Rysujące ręce"), jak i zupełnie dotąd nieznanej, z fragmentami obrazka rozmieszczonymi na wewnętrznych ściankach pudełka i ścianach bocznych sześciennych klocków, które można obracać i przesuwać wewnątrz pudełka. Dodatkowo ścianki przekątniowe tych sześcianów wykonane są ze szkła lustrzanego i odbijają fragmenty obrazka. Mimo że układanka składa się zaledwie z 9 klocków, jej rozwikłanie wymaga sporo cierpliwości i geometrycznej wyobraźni. Z jednego zestawu można uzyskać niezaleźnie 5 różnych grafik (m. in. "Galeria grafiki", "Ręka z odbiciem w kuli", "Metamorfoza").

Bardzo ciekawy jest też escherowski wariant klasycznej piętnastki. To kolorowa przesuwanka w kwadracie 4×4. Przesuwanie kwadratów w ramce jest dziecinnie proste, ale wybujała (by nie rzec pokręcona) wyobraźnia mistrza Eschera czyni łamigłówkę nie tylko intrygującą, ale i wcale nie łatwą do rozwiązania. Daje ona za to znacznie większą satysfakcję niż zwykła "piętnastka", w której finalne położenia każdego elementu jest z góry znane. W wariancie z parkietażami Eschera trzeba sporo się nagłowić, aby wybrać wyjściowy (tzn. narożny) klocek, a i na późniejszych etapach układania łamigłówka nadal wymaga sporo spostrzegawczości. Jednak efekt końcowy wynagradza poniesiony trud. Jest nim przepiękny, kolorowy, escherowski parkietaż płaszczyzny (do wyboru są parkietaże różnokolorowymi motylami, rybami, jaszczurkami i żurawiami ze słynnego cyklu prac "Symetrie").

Niezależnie od wariantu - klasycznych puzzli, klocków lustrzanych, czy łamigłówki "piętnastka", łamigłówki oparte na grafikach Eschera to doskonały trening cierpliwości, spostrzegawczości i wyobraźni geometrycznej.

 

Powrót na górę strony