Wrocławski Maraton Językoznawczy (XVII)

Data ostatniej modyfikacji:
2024-07-23
Autor: 
Michał Śliwiński
nauczyciel informatyki w III LO we Wrocławiu
Organizator: 

koło naukowe doktorantów Wydziału Filologicznego "Chamelinguon" Language
and Culture Club
Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Kuźnicza 22, 50-138 Wrocław
sale 11, 207, 208

Osoba do kontaktu:

Hanna Kędzierska
e-mail: hanna.kedzierska2@uwr.edu.pl

 

Terminy: 

zapisy mejlowe od 3 do 10 IX 2024
konkurs 17 IX 2024, godz. 10.00 - 12.30

 

Maratony językoznawcze organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki z roku na rok gromadzą coraz więcej uczniów. Do rozwiązania stawianych przed zawodnikami zadań niezbędna jest znajomość języka angielskiego, ale także językowa intuicja, a czasem pewna wiedza z zakresu lingwistyki i literaturoznawstwa. 

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w wieku 16-19 lat. Może w nim wystartować 150 osób w 3-osobowych zespołach. Decyduje kolejność zgłoszeń. Na rozwiązanie zadań jest 120 minut.

 

Historia: 

Maratony Językoznawcze odbywały się od 2004 do 2019 roku (16 edycji) podczas Dolnośląskich Festiwali Nauki. Po przerwie powróciły w 2024 roku pod zmienioną nazwą jako Maratony Językowe. Zakres wiedzy został poszerzony o literaturoznawstwo.

 

Skrót regulaminu: 
  • W maratonie startują 3-osobowe drużyny uczniowskie. Z uwagi na duże zainteresowanie konkursem organizatorzy mogą ograniczyć liczbę drużyn z jednej szkoły (w 2024 roku jest to trzy).
  • Maraton składa się z kilku sformułowanych po angielsku zadań. Rozwiązania muszą być również podane w języku angielskim.
  • Kolejne zadania drużyna otrzymuje po zakończeniu rozwiązywania poprzedniego. Nie ma możliwości powrotu do poprzedniego zadania lub pominięcia któregokolwiek z zadań. Na punktację ma wpływ sumaryczny czas rozwiązywania zadań - 10 najszybszych drużyn otrzymuje dodatkowe punkty. Drużyna, która otrzyma największą liczbę punktów, wygrywa.
  • Zadania wymagają umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, odnajdywania prawidłowości w większych zbiorach danych językowych, tłumaczenia krótkich tekstów, poprawnej interpretacji krótkich tekstów literackich.

 Regulamin edycji 2019

 

Przykładowe zadania: 

Zadania archiwalne znajdują się na stronie
http://www.math.uni.wroc.pl/~msliw/lingw/marjez.html

 

Powrót na górę strony