Business Zone

Data ostatniej modyfikacji:
2015-08-21
Autor: 
Jolanta Lazar
nauczycielka w GIM nr 9 Wrocław
Organizator: 

Fundacja Banku Zachodniego BZ WBK
ul. Grzybowska 5a, Warszawa
tel. 22 586 89 98
e-mail: fundacja@bzwbk.pl

Operator techniczny:

Agencja Interaktywna Lama Media
ul. Krakowska 56-62 bud. B, 50-425 Wrocław

http://business-zone.com.pl

 

Terminy: 

W 2012 roku konkurs został zawieszony. Gra Business Zone jest aktywna i można grać w nią dla przyjemności.

 

Jest to gra ekonomiczna dla młodzieży (do 20 roku życia). Jej celem jest zapoznanie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z realiami prowadzenia własnego biznesu w Polsce poprzez rozgrywki w Business Zone odbywające się za pośrednictwem internetu. Gra jest prosta w obsłudze, ale żeby osiągnąć w niej sukces, trzeba podejmować trafne decyzje i wykazać się wytrwałością - jak w prawdziwym życiu. W trakcie rozgrywki uczniowie w atrakcyjny sposób zdobywają informacje o realiach prowadzenia firm usługowych,  takich jak agencja reklamowa, studio urządzania wnętrz itp. W rzeczywistości można je założyć już na studiach, bez dużych inwestycji.

Gracz startuje z niewielką zaliczką na koncie i dopuszczalnym niskooprocentowanym debetem na kwotę 100 000 zł. Wybiera nazwę firmy oraz typ działalności usługowej. Zatrudnia pracowników, dzierżawi lokal, kupuje niezbędne wyposażenie, pozyskuje zlecenia i realizuje je. Jeśli nie skalkuluje dobrze kosztów albo zatrudni za dużo osób, jego konto może zacząć świecić pustkami, a do drzwi firmy może zapukać komornik. Jeśli jednak nauczy się optymalizować koszty i wybierać tylko rentowne zlecenia, może otrzymać ofertę sprzedaży firmy i przejścia do większego biznesu np. w branży informatycznej lub budowlanej. Realizmu grze dodają elementy losowe: pracownik firmy może zostać podkupiony przez konkurencję lub nie przyjść do pracy z powodu kłopotów zdrowotnych.

Konkurs odbywa się raz w semestrze, co miesiąc po jednej edycji. W okresach, kiedy nie toczy się żadna edycja konkursowa, Business Zone jest aktywna i można grać w nią dla przyjemności.

 

Historia: 

Pierwsze trzy edycje Business Zone odbyły się w I semestrze roku szkolnego 2011/2012 i były zorganizowane we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół wrocławskich. W każdej edycji wzięło udział średnio 1200 graczy.

 

Skrót regulaminu: 
  • Uczestnik gry może zarejestrować kilka kont. W ostatecznej klasyfikacji brane jest pod uwagę konto, które osiągnęło najlepszy wynik.
  • Konta uczestników na początku każdej edycji są zerowane.
  • W każdej edycji gracze rywalizują o tytuł najlepszego przedsiębiorcy. Zostaje nim ten, czyja firma znajduje się na szczycie rankingu.  W nagrodę otrzymuje elektronicznego tłumacza 3 języków Franklin TDP 590, a trzy kolejne osoby wersję Franklin TEE 119.

   

Powrót na górę strony