Tydzień Nauczania Informatyki (II)

Data ostatniej modyfikacji:
2014-12-22
Autor: 
opracowanie redakcyjne
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa
Dział matematyki: 
algorytmika
programowanie

W dniach 8-14 XII 2014 obchodzony jest na całym świecie II Tydzień Nauczania Informatyki (Computer Science Education Week) ogłoszony przez pozarządową organizację z USA Code.org. Obchody te wspierają m.in. takie osobistości jak Barack Obama (prezydent USA), Bill Gates (założyciel korporacji Mucrosoft), Mark Zuckerberg (współtwórca i dyrektor generalny Facebooka) i Chris Bosh (gwiazda NBA i znany filantrop), przekonując w swoich wypowiedziach do ogromnej roli programowania we współczesnych czasach, bez względu na dziedzinę życia.

Jednym z elementów tych obchodów jest Godzina Kodowania, która daje możliwość każdemu (od 4 do 104 lat) zasmakowania prawdziwej informatyki. Jest to przedsięwzięcie o zasięgu globalnym. W pierwszej edycji w 2013 roku udział wzięło 10 milionów ludzi ze 180 krajów świata.

Godzinę Kodowania można sobie zorganizować w dowolnie wybranym terminie podczas Tygodnia Nauczania Informatyki. Wcześniej można się do niej przygotować, rozwiązując różne łamigłówki programistyczne. Udział w tym wydarzeniu mogą brać wszyscy - uczniowie, nauczyciele, studenci i dorośli pasjonaci programowania. Można to robić, będąc w szkole lub na uczelni, w miejscu pracy lub w domu, albo też w dowolnym innym miejscu, gdzie jest dostęp do Internetu z komputera stacjonarnego lub urządzenia mobilnego. Wśród nauczycieli, którzy przeprowadzą Godzinę Programowania w swojej szkole, rozlosowane będą nagrody.

Jednogodzinne samouczki zostały przygotowane przez organizatorów w ponad 30 językach. Dostępne są również dłuższe kursy kodowania.Wszystkie informacje można znaleźć na polskojęzycznej stronie http://godzinakodowania.pl lub na anglojęzycznej http://code.org. Można tam znaleźć krótki
opis całego przedsięwzięcia, sugestie zajęć dla różnych grup wiekowych, ciekawe materiały promocyjne, w których występują znane postacie polityki, biznesu, nauki, edukacji, kultury i sportu, a także zafascynowani
programowaniem i informatyką uczniowie. Koordynatorem projektu w Polsce są: prof. Maciej Sysło z Instytutu Informatyki UWr oraz Anna Kwiatkowska i Andrzej Polewczyński z UMK w Toruniu.

 

Powrót na górę strony