Kolorowe pudełka

Data ostatniej modyfikacji:
2023-03-7
Autor: 
Ewa Karolczak
grafik komputerowy
Poziom edukacyjny: 
nauczanie blokowe
szkoła podstawowa
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa
Dział matematyki: 
geometria przestrzenna

Kolejna porcja pudełek, tym razem nie w technice origami (modele wymagają użycia nożyczek i kleju). W  artykule znajduje się kilka gotowych szablonów i krótka instrukcja ich montażu. Pudełka są stosunkowo łatwe do wykonania i powinny się udać nawet przy niezbyt precyzyjnym sklejeniu. Najciekawsze jest, że w tej technice w prosty sposób można zaprojektować i stworzyć pudełko w dowolnym kształcie.

Pudełka są zamykane i składają się z dwóch prawie jednakowych części. Dopasowanie obu elementów zależy od grubości papieru i dokładności klejenia. Na zamieszczonych poniżej szablonach wieczko jest o 3-4 mm większe od denka.

Pudełko okrągłe

1. Pobierz szablon, klikając w poniższy rysunek. Wydrukuj go na kolorowym (najlepiej grubym) papierze. Jeśli użyjesz białego papieru, warto samodzielnie pokolorować szablon i stworzyć własny, niepowtarzalny wzór.

2. Wydrukuj, pokoloruj, wytnij, a następnie porozcinaj i pozaginaj skrzydełka.

3. Skrzydełka po kolei przyklejaj do podstawy blisko krawędzi.

4. Zakładkę wsuń do środka i przyklej.

 

5. W taki sam sposób wykonaj dolną część pudełka.

 

Nałóż wieczko na denko. Gotowe.

 

W podobny sposób można stworzyć pudełko-graniastosłup, którego podstawą będzie dowolna figura geometryczna. Wystarczy obliczyć lub zmierzyć obwód figury w podstawie, a następnie przygotować odpowiednio długi pasek (plus ok. 1 cm na zakładkę).

Pudełko trójkątne

 

 

Pudełko-gwiazdka

 

 

Nieco bardziej kłopotliwe jest wyliczenie długości paska w przypadku podstawy krzywoliniowej. W tym celu można posłużyć się np. nitką. Należy przyłożyć ją wzdłuż brzegu figury, a następnie zmierzyć. Do tak wyznaczonej wartości należy dodać jeszcze ok. 1 cm na zakładkę.

Pudełko-serduszko

 

Pudełko w dowolnym kształcie

(na przykładzie ukulele)

 

Wieczko:

- Przygotuj obrazek, który chciałbyś umieścić na wieczku. Jeśli jest wydrukowany na zbyt cienkim papierze, naklej go na arkusz z którego będzie zrobione pudełko.

- Narysuj uproszczony kontur dookoła swojego obrazka. Unikaj zbyt wielu szczegółów, bo trudniej będzie je wykleić. Wytnij obrazek wzdłuż zaznaczonej linii.

 

Denko:

- Przyłóż wieczko do arkusza papieru i obrysuj jego kształt. Następnie dorysuj linię wewnętrzną oddaloną o ok. 1-2 mm od krawędzi. Wytnij denko wzdłuż wewnętrznej (czerwonej) linii.

 

Boczne paski:

- Za pomocą nitki lub cyrkla oszacuj obwód wieczka i przygotuj dwa paski o takiej długości. Dopasuj ich wysokość do planowanej zawartości. Pamiętaj o dodaniu z boku ok. 1 cm na zakładkę i u dołu ok. 0,5 cm na skrzydełka. Wytnij paski, ponacinaj i pozaginaj skrzydełka.

 

Oba paski mogą być takie same, ponieważ różnica obwodu między wieczkiem a denkiem nie jest duża. W efekcie, przy doklejaniu paska do denka, zostanie nieco dłuższa zakładka. Jeśli będzie zbyt długa, wystarczy ją przyciąć.

 

 

...

Instrukcje wykonania modeli prostych pudełek z siatek znajdziesz na Portalu tutaj. A instrukcje wykonania bardziej skomplikowanych modeli pudełek z siatek (w kształcie graniastosłupów sześciokątnego oraz ośmiokątnego) znajdziesz tutaj.

 

Powrót na górę strony