Apologia matematyka

Data ostatniej modyfikacji:
2015-05-19
Autor recenzji: 
Klaudia Kunert
studentka matematyki na UWr
Seria: 
Klasycy nauki
Autor: 

Godfrey Harold Hardy (1877-1947) - matematyk angielski, profesor Uniwersytetu w Cambridge, jeden z najbardziej błyskotliwych myślicieli XX wieku, zajmował się teorią liczb, teorią szeregów oraz równaniami całkowymi, jednym z jego osiągnięć, które sobie bardzo cenił, było "odkrycie" genialnego hinduskiego matematyka-samouka Srinivasa Ramanujana

Wydawca: 

Prószyński i S-ka
ul. Garażowa 7, 02-651 Warszawa
tel. 22 607 79 52
www.proszynski.pl

 

Apologia matematyka

Matematyka jest nauką powszechnie uznawaną za pożyteczną i chwalebną. Ale czy słusznie? Czy ta teza nie potrzebuje usprawiedliwienia? Czy matematyka jest nauką nieszkodliwą, która nie przynosi zysku? Jaki jest sens pracy matematyka? Jakie cechy charakteru musi posiadać matematyk, aby uprawiać swój zawód z sukcesem? Co ma on wspólnego z malarzem? Na te i wiele innych pytań możemy znaleźć odpowiedzi w opisywanej książce.

Znaczącą część tej niewielkiej książeczki stanowi przedmowa Charlesa Percy'ego Snowa - brytyjskiego chemika, powieściopisarza i polityka. Przedstawia on życie Hardy'ego, nie pomijając licznych anegdot, również tych związanych z jego współpracą z genialnym matematykiem hinduskim Ramanujanem, przytacza liczne aforyzmy Hardy'ego i opisuje jego miłość do krykieta.

W zasadniczej części autor prowokuje czytelnika do przemyśleń związanych z rolą matematyki w życiu uczonych, ale także zwykłych ludzi. Zastanawia się nad czynnikami, które wpływają na decyzje, kim zostaniemy w przyszłości. Książkę czyta się lekko, ale stale ma się wrażenie obcowania z nietuzinkowym umysłem. Słowa autora głęboko poruszają i skłaniają do przemyśleń. Polecam więc tę lekturę wszystkim, którzy szukają czegoś niebanalnego i dobrze napisanego, którzy mają ochotę zastanowić się nad naturą naszych życiowych wyborów (np. nad sposobem doboru przyjaciół, co autor kwituje stwierdzeniem: nie wybieramy sobie przyjaciół dlatego, że uosabiają wszystkie przyjemne cechy rodzaju ludzkiego, ale dlatego, że są tacy, jacy są) i nad naturą odkryć naukowych (np. czym się różni uprawianie matematyki czystej od stosowanej) lub dowiedzieć się, dlaczego szachy są... hymnami matematyki.

 

Opinie zasłyszane: 
  • Hardy to człowiek nieortodoksyjny, ekscentryczny, radykalny i gotowy do rozmów na każdy temat.                                                                                                                  [C. P. Snow]
  • "Apologia matematyka" napisana przez Hardy'ego u schyłku jego sił twórczych, to porywający, mądry i głęboki esej o miejscu matematyki w nauce i w życiu matematyka.
                                                                                                                          [notka wydawcy]
  • Bodaj najlepszy opis kreatywnego umysłu, jaki kiedykolwiek powstał.
                                                                                                                [Graham Green, 1940] 

  

Powrót na górę strony