Obrazki logiczne

Data ostatniej modyfikacji:
2016-12-21
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Wydawca: 

Wydawnictwo LOGI Urszula Marciniak
ul. Kiwerska 27, 01-682 Warszawa
tel. 694 638 576
e-mail: wydawnictwo@obrazkilogiczne.pl

 

Numer bieżący: 
152 (XII 2016)
Adres redakcji: 

ul. Lektykarska 44, 01-687 Warszawa
tel. 694 638 576 lub 694 085 129
e-mail: wydawnictwo@obrazkilogiczne.pl

 

Redaktor naczelny: 
Urszula Marciniak
Częstotliwość: 
miesięcznik
Ukazuje się od: 
2004 roku
ISSN: 
1732-1808
Cena: 
7 zł
Prenumeratę można zamówić: 
Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście po schodach od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
http://www.matematyka-sklep.pl
czynne: poniedziałek - piątek, godz. 9:00-17:00

oraz Kolporter, RUCH, Franpress, Inmedio, Relay, Garmond

 

To czasopismo łamigłówkowe, które spopularyzowało w Polce znane już szeroko na świecie łamigłówki nazywane paint by numbers (maluj liczbami). Ich pomysłodawcą jest Japończyk Tetsuya Nishio. Dziś można je znaleźć już w wielu gazetach i na stronach internetowych (także w wersji wielokolorowej i przestrzennej), ale jest tylko jedno wydawnictwo periodyczne w całości im poświęcone.

Dobrze zaprojektowany obrazek ma jednoznaczne rozwiązanie i zdeterminowany sposób jego uzyskania. Kanwą rysunku jest pokratkowana macierz o rozmiarach od 10×10 do nawet 100×70. Rysunek powstaje przez zaczernienie niektórych pól diagramu, wskazanych przez liczby stojące w każdym wierszu i kolumnie. Określają one, ile grup czarnych pól jest w danym rzędzie i ile czarnych pól jest w danej grupie, np. napis 5-9-2 oznacza, że w danym wierszu znajdują się trzy grupy pól do zaczernienia, pierwsza złożona z pięciu, druga z dziewięciu i trzecia z dwóch czarnych pól. Między grupami w jednym wierszu lub kolumnie przynajmniej jedno pole musi zostać niezaczernione.

 
W każdym numerze znajduje się około 30 obrazków o rosnącym stopniu trudności w skali od 1 do 5. Jest on zaznaczony przy każdej łamigłówce. Rozwiązania zadań zamieszczane są w tym samym numerze (początkowo były w numerze kolejnym). Od czasu do czasu dostępne jest wysyłkowo wydanie specjalne obrazków logicznych w formie megaobrazków (formatu A3) o rozmiarach ponad 100×100 pól albo specjalnego zeszytu obrazów logicznych w formacie A4 (w XII 2008 ukazały się w tej serii obrazy słynnych malarzy w cenie 30 zł).

Dla urozmaicenia każdy numer Obrazków zawiera też kilka innych łamigłówek - krzyżówek liczbowych kakuro i łamigłówek architekta. Na stronie internetowej Obrazków logicznych są przykłady łamigłówek do rozwiązania, instrukcje, jak to robić oraz linki do stron o podobnej tematyce. Można też otrzymać obrazek logiczny z własnego zdjęcia.

Podobną łamigłówką do obrazków logicznych są logilinki. Ich rozwiązania powstają jednak na nieco innej zasadzie. Można się z nią zapoznać, oglądając film instruktażowy na stronie http://www.wydawnictwologi.pl/logllinki.

Inne produkty

Od 2012 roku dostępne w sprzedaży u wydawcy w cenie 15 zł są również Obrazki Logiczne XXL w formatach A4 i A3 o różnych stopniach trudności, zebrane w zeszytach tematycznych, np. święta, sporty, zwierzęta, odkrycia i wynalazki, obrazy, słynne postacie, mity grackie, architektura od Meksyku do Japonii, zwyczaje i tradycje, Warszawa, Polska i inne. Są też Megaobrazki w formacie A2 w cenie 15 zł o tematyce: życie na wsi, na słodko, we Włoszech i inne.

Od 2014 roku wychodzi osobne pismo Kolorowe obrazki logiczne w cenie 6,99 za zeszyt (lub 15 zł za zeszyt specjalny w formacie A4). Rozwiązuje się je w klasyczny sposób, ale koloruje się kredkami o wskazanym dla każdej grupy pól kolorze.

W 2016 roku wyszedł po raz pierwszy Kalendarz Logi z cotygodniowymi obrazkami logicznymi, z których na koniec roku można złożyć jak z puzzli słynny obraz.

 

Smutna wiadomość

Ula Marciniak - absolwentka matematyki na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka łamigłówek logicznych, pomysłodawczyni "Obrazków Logicznych" i "Logi-Mixa", założycielka wydawnictwa Logi - największego polskiego wydawcy łamigłówek i wieloletniego sponsora naszych konkursów, promotorka kultury logicznego myślenia - zmarła 25 VI 2016. Pokonał ją nowotwór. Zapamiętamy ją jako piękną, dzielną i nietuzinkową dziewczynę o wielkim sercu. Zgodnie z życzeniem Uli wydawnictwo będzie działać nadal.

Powrót na górę strony