Seria "Giganci Nauki"

Data ostatniej modyfikacji:
2022-04-27
Autor: 
Olga Mikołajczyk-Łado
nauczycielka matematyki w LO V Wrocław

W ramach projektu Giganci Nauki Instytut Pamięci Narodowej wyprodukował 12 filmów o polskich uczonych, wynalazcach i odkrywcach nie tak znanych może przeciętnemu obywatelowi jak Kopernik, czy Skłodowska-Curie, ale równie ważnych i zasłużonych dla historii nauki i cywilizacji. Wśród tych postaci znalazło się dwóch matematyków: Marian Rejewski i Stanisław Ulam.

 

Zaczęło się od kalendarza

Na rok 2021 wydany został kalendarz ścienny IPN z sylwetkami polskich wynalazców w celu upamiętnienia ludzi kultury i techniki szczególnie zasłużonych w najnowszej historii Polski. Strona wrześniowa poświęcona jest Stanisławowi Ulamowi - członkowi Lwowskiej Szkoły Matematycznej oraz współtwórcy amerykańskiej bomby termojądrowej, a strona grudniowa - Marianowi Rejewskiemu - kryptologowi z Poznania, jednemu z pogromców niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Kalendarz zawiera biogramy oraz portrety polskich gigantów nauki. Zawartość konsultował prof. Włodzimierz Suleja – absolwent UWr, historyk specjalizujący się w dziejach polskiej myśli politycznej, w latach 2000–2013 dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu. Ilustracje wykonał Krzysztof Wyrzykowski - rysownik komiksów historycznych wydawanych przez IPN. Przedstawione w kalendarzu postacie stały się bohaterami filmów z serii "Giganci nauki".

Linki do filmów o polskich gigantach nauki:

  1. Ignacy Mościcki - prezydent II RP, chemik, który opatentował ponad 40 wynalazków
  2. Jan Czochralski - chemik z PW, najczęściej cytowany polski naukowiec
  3. Tadeusz Sendzimir -  nazywany Edisonem metalurgii
  4. Tadeusz Wenda - główny projektant i kierownik budowy portu w Gdyni
  5. Aleksander Wasiutyński - twórca miejskiego transportu kolejowego w Warszawie
  6. Stefan Bryła - twórca pierwszego na świecie spawanego mostu drogowego
  7. Stanisław Rogalski - konstruktor lotniczy, twórca nowatorskich samolotów RWD
  8. Jerzy Dąbrowski - konstruktor najlepszego na świecie samolotu z klasy bombowców średnich
  9. Stanisław Ulam - lwowski matematyk, współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej
  10. Rudolf Weigl - lwowski biolog, wynalazca szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu
  11. Jerzy Rudlicki - wprowadził innowacje w konstrukcji samolotu wzorowane na budowie skrzydeł motyla (tzw. usterzenie motylkowe)
  12. Marian Rejewski - matematyk z Uniwersytetu Poznańskiego, pogromca Enigmy

 

Zrecenzuj dla Portalu film

 Zapraszamy Czytelników do wpisywania w komentarzach opinii na temat filmów o polskich matematykach wyprodukowanych w serii "Giganci Nauki". 

 

IPN wyprodukował też film o wybitnym matematyku z Uniwersytetu Wileńskiego - Józefie Marcinkiewiczu, pt. Wybraniec bogów. Więcej o tym filmie przeczytasz na Portalu tutaj.

 

Dziwna akcja IPN

IPN wydaje się nie wiedzieć, że współczesna nauka tworzona jest w interdyscyplinarnych laboratoriach przez zespoły specjalistów, a odkrycia rzadko mają jednoznacznie przypisanych autorów. Akcja „Giganci nauki” (adresowana wszak głównie do ludzi młodych) stawia im jednak za wzór bohaterską, samotną postać (nawet jeśli to wcale nie było prawdą), ściśle przypisaną do danej dziedziny wiedzy. W opinii speców z IPN nauki humanistyczne to w ogóle nie jest nauka, a wśród narodowych naukowców całkowicie brakuje kobiet oraz obywateli polskich innych etniczności (jak choćby w matematyce Mandelbrot). I tak powstaje nowa wersja historii nauki.

Powrót na górę strony