maj 2019

Data ostatniej modyfikacji:
2020-05-6

Zad. 1. Rozwiąż łamigłówkę typu sudoku. W każde pole diagramu wpisz jedną z cyfr od 1 do 6 tak, aby w każdym rzędzie, w każdej kolumnie i w każdym obwiedzionym grubszą linią obszarze każda cyfra występowała dokładnie raz. Dodatkowy warunek jest taki, że pola z tymi samymi liczbami nie mogą stykać się wierzchołkami.

 

Zad. 2. Mężczyzna wszedł do baru i poprosił o szklankę wody. Barman chwycił śrutówkę i wycelował mu prosto w serce. Mężczyzna podziękował i zostawił napiwek. Za co podziękował i za co zostawił napiwek?

Zad. 3. Adam i Bartek z nudów wymyślili pewną grę. Na kartce zapisali jeden za drugim ciąg k minusów. Grając, wykonują ruchy na przemian. W każdym ruchu gracz może zmienić jeden lub dwa sąsiednie minusy na plusy. Wygrywa ten, który zmieni ostatni minus. Adam wykonuje ruch jako pierwszy. Jak powinien grać, aby wygrać?

 

Wyniki: 

W maju punkty zdobyli:

  • 3 pkt: Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej na UWr, Joanna Janik - pracownik biurowy ze Stalowej Woli, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi, Wiktoria Mróz - SP Wyrzysk,  Julia Musiał - II LO Tczew, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej,  Michał Węgrzyn - SP 9 Wrocław,
  • 2 pkt: Weronika Kiniorska - SP 118 Wrocław.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Rozwiązanie przedstawia rysunek.

 

Zad. 2. Mężczyzna miał czkawkę. Dziękował za pomoc w pozbyciu się jej.

Zad. 3. Jeśli k jest nieparzyste, to w pierwszym ruchu Adam powinien skreślić środkowy minus, a jeśli jest parzyste, to dwa przyśrodkowe minusy. Każdy następny ruch Adam powinien wykonywać symetrycznie do ruchu przeciwnika względem środka ciągu minusów. Jeśli Bartek mógł wykonać ruch, to Adam ma również taką możliwość, więc nigdy nie przegra.

 

Powrót na górę strony