ACM ICPC (XLVIII)

Data ostatniej modyfikacji:
2023-12-11
Autor: 
Jakub Mikołajczyk
student elektroniki na PWr

W 2012 roku po raz pierwszy w historii finał najsłynniejszego międzynarodowego konkursu programistycznego dla studentów - Międzynarodowych Zawodów w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC (ACM International Collegiate Programming Contest) rozegrany został w Polsce. Ceremonia otwarcia odbyła się 15 maja w Pałacu Kultury i Nauki, a rozgrywki finałowe rozpoczęły się 17 maja na Uniwersytecie Warszawskim. Wzięła w nich udział m. in. drużyna informatyków z Uniwersytetu Wrocławskiego.

O zawodach:

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym organizowane są od 48 lat przez Association for Computing Machinery - międzynarodowe stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, największe i najbardziej prestiżowe zawody programistyczne dla studentów. Po raz pierwszy odbyły się w roku akademickim 1976/77 (gdy ich obecnych uczestników nie było jeszcze ani na świecie, ani nawet w planach) i obejmowały tylko uczelnie z USA. Teraz uczestniczą w nich trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata (około 100 krajów, 20 tysięcy uczelni), które przedostaną się przez gęste sito eliminacji.

Zawody odbywają się co rok na innej uczelni. Tegorocznym gospodarzem jest Uniwersytet Warszawski. To ukłon organizatorów w stronę całej Europy Centralnej. Pochodzący z tego regionu studenci od lat osiągają doskonałe wyniki w konkursie, a wejście do finałów z tej grupy eliminacyjnej jest szczególnie trudne ze względu na wysoki poziom wielu ekip. Na podium mistrzostw ACM ICPC jest 12 miejsc, gdyż przyznawane są po cztery medale złote, srebrne i brązowe. Przypomnijmy, że polskie uczelnie kilkukrotnie odnosiły spektakularne sukcesy w finałach zawodów. W latach 2003 i 2007 najlepszą drużynę informatyków na świecie miał Uniwersytet Warszawski. W roku 2005 drugie miejsce i złoty medal zdobył Uniwersytet Jagielloński, a studenci informatyki z Uniwersytetu Wrocławskiego - Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański i Tomasz Wawrzyniak zajęli wtedy piąte miejsce i zdobyli srebrny medal. O finale zawodów AD 2010 w Chinach pisaliśmy tutaj, a o sukcesie wrocławskich studentów w Tajlandii na zawodach ACM ICPC w 2016 - tutaj.

Finał warszawski:

Do finału w Warszawie zakwalifikowały się 122 ekipy akademickie z całego świata: 38 z Europy, 38 z Azji, 22 z Ameryki Północnej, 17 z Ameryki Południowej, 5 z Afryki i Bliskiego Wschodu oraz 2 z Australii. W finale startują też cztery drużyny z Polski. Reprezentują one Politechnikę Poznańską oraz uniwersytety: Jagielloński, Warszawski i Wrocławski. W tym roku w eliminacjach środkowoeuropejskich wzięło udział 9 tysięcy zespołów z ponad 2 tysięcy uczelni. O wejście do finału w zawodach półfinałowych w Pradze walczyły 63 drużyny reprezentujące uczelnie Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Reprezentację Uniwersytetu Wrocławskiego w roku 2012 stanowili Marcin Dublański, Jarosław Gomułka i Karol Pokorski.  Do udziału w zawodach przygotowywali ich dr Paweł Gawrychowski (V m. w finale AD 2005) i prof. Krzysztof Loryś. Marcin i Jarek kończą w tym roku studia magisterskie. Jarek pracuje też jako programista w „Naszej Klasie”. Karol jest dopiero na I roku. Ukończył III LO w Gdyni i na miejsce dalszej edukacji wybrał Wrocław. Studiuje równolegle matematykę i informatykę na UWr. Prowadzi zajęcia kółka informatycznego w XIV LO we Wrocławiu, doczekał się już nawet własnego wychowanka-olimpijczyka.

Uroczyste otwarcie zawodów odbyło się 15 V w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Zawodnikom zaprezentowane zostało bogate w efekty wizualne i dźwiękowe widowisko „Quadromorphosis” przygotowane (z użyciem technologii 4D) przez reżysera Piotra Szablińskiego, choreograf Agnieszkę Glińską i kompozytora Tomasza Szymusia. Natomiast finał zawodów rozegrany 17 V na UW polegał na rozwiązaniu w czasie pięciu godzin od 8 do 12 zadań algorytmicznych, przy czym każdy zespół dysponował jednym komputerem. O miejscu w klasyfikacji końcowej decydowała liczba rozwiązanych zadań i czas, w jakim je oddano.

Wyniki:

Ekipa Uniwersytetu Warszawskiego  uplasowała sie na II miejscu za Uniwersytetem IT w Petersburgu, a przed Moskiewskim Instytutem Fizyki i Technologii. Zatem Europa Centralna zajęła tym razem wszystkie miejsca na podium. Uniwersytet Jagielloński oraz Wrocławski znalazły się na miejscu 18. (ex aequo z Carnegie Mellon University, Massachusetts Institute of Technology, Princeton University i innymi), a Politechnika Poznańska na miejscu 36.  

Najlepszym sposobem zasmakowania atmosfery zawodów w programowaniu zespołowym jest udział w dolnośląskich zawodach w programowaniu zespołowym dla uczniów szkół średnich, o których  piszemy tutaj. Zachęcamy do udziału w nich młodych pasjonatów informatyki.

Historia wrocławskich sukcesów:

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego do finału ACM ICPC awansowali wielokrotnie, a od 2010 roku są praktycznie jego stałymi uczestnikami. Trzykrotnie zajęli miejsca medalowe.

  • 2005 Szanghaj - Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański, Tomasz Wawrzyniak - 5 miejsce, srebrny medal
  • 2007 Tokio (Japonia) - 26 miejsce
  • 2010 Harbin (Chiny) - Władysław Kwaśnicki, Paweł Pająk i Przemysław Uznański - 14 miejsce
  • 2011 Orlando (USA) - 42 miejsce
  • 2012 Warszawa (Polska) - Marcin Dublański, Jarosław Gomułka, Karol Pokorski - 18 miejsce
  • 2013 St. Petersburg (Rosja) - 27 miejsce
  • 2014 Jekaterynburg (Rosja) - 13 miejsce (tuż za podium medalowym)
  • 2015 Marakesz (Maroko) - Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski - 13 miejsce (tuż za podium medalowym)
  • 2016 Phuket (Tajlandia) - Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski - 9 miejsce, brązowy medal
  • 2017 Rapid City (USA) - Michał Łowicki, Paweł Michalak, Tomasz Syposz - 20 miejsce,
  • 2019  Porto (Portugalia) - Anadi Agrawal, Michał Górniak, Jarosław Kwiecień - 6 miejsce, srebrny medal
  • 2020 Moskwa (Rosja - zdalny) - Anadi Agrawal, Michał Górniak, Jarosław Kwiecień
  • 2021 Moskwa (Rosja) - Moskwa (Rosja) - Anadi Agrawal, Jarosław Kwiecień, Adam Zyzik - 5 miejsce, srebrny medal
  • 2022 Dhaka (Bangladesz) - Marcin Knapik, Adam Zyzik, Krzysztof Boryczka- 16 miejsce
  • 2024 - Antoni Buraczewski, Krzysztof Boryczka, Łukasz Pluta

 

Powrót na górę strony