Wykresy unplugged

Data ostatniej modyfikacji:
2021-01-21
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 
Przemysław Biecek, Ewa Baranowska, Piotr Sobczyk
Autor: 

Przemysław Biecek - absolwent matematyki i informatyki na PWr, prowadzi badania na PW i UW poświęcone modelowaniu i wizualnej eksploracji danych, autor podręczników i innych materiałów dydaktycznych poświęconych wizualizacji danych, popularyzator matematyki, autor projektu BetaBit.wiki

Ewa Baranowska - studiowała matematykę na politechnikach Gdańskiej i Warszawskiej, pracuje jako analityk danych, interesuje się interaktywną wizualizacją danych, opracowała zdalny kurs na ten temat, prowadzi warsztaty i konferencje

Piotr Sobczyk - studiował matematykę i informatykę na UWr, pracuje jako analityk danych, po godzinach prowadzi blog szychtadanych.pl, gdzie pokazuje otaczający nas świat przez pryzmat danych statystycznych

 

Wydawca: 

Fundacja Naukowa SmarterPoland.pl

 

Tytuł książki można by przetłumaczyć jako "wykresy bez prądu". Dokładniej chodzi tu o diagramy statystyczne, czyli różne sposoby wizualizacji danych w taki sposób, aby w sposób oczywisty prezentowały tezy, jakie chcielibyśmy na podstawie analizy tych danych postawić. Autorzy prezentują szeroki wybór metod właściwych dla różnych sytuacji i różnego rodzaju danych, popierając każda z nich wieloma przykładami oraz ćwiczeniami do samodzielnego wykonania.

Właściwie bardziej niż książkę pozycja ta przypomina szkolny zeszyt ćwiczeń do wizualizacji danych. Tyle że oprócz uczniów i nauczycieli w równej mierze może on zainteresować dyrektorów działów analitycznych, studentów, dziennikarzy i wszystkie osoby ciekawe świata. 

Książka podzielona jest na dwie części: Rozkład i Zależności. W pierwszej pokazane są cztery typy wykresów służących wizualizacji rozmieszczenia danych, a w drugiej - kolejne cztery typy służace pokazaniu zależności między danymi (czyli w slangu matematycznym dane zależne od jednej lub dwóch zmiennych). Opisowi każdego typu diagramu towarzyszą instrukcje jego wykonania, przykłady, ciekawostki i ćwiczenia do samodzielnego wykonania na podstawie podanych prawdziwych danych oraz pytania, które pozwalają z otrzymanego wykresu wyciągnąć ciekawe wnioski, ocenić, czy jest czytelny i które elementy grają w nim kluczową rolę. W książce omówione są najbardziej rozpowszechnione i przydatne diagramy:

  • wykres kołowy (czytaj więcej na Portalu)
  • wykres łodyga-liście
  • histogram (czytaj więcej na Portalu)
  • wykres pudełko-wąsy
  • wykres zmian
  • wykres kropkowy
  • kartogram
  • wykres mozaikowy

W każdy rozdział wplecione są informacje o praktycznej stronie realizacji grafiki statystycznej i historycznie ważnych przykładach jej użycia. Na końcu książki zamieszczone są przykładowe rozwiązania zadań.

Ta bogata całość, z pozoru tylko chaotyczna, jest skomponowana niezwykle przejrzyście. Duża w tym zasługa studia StoryVisio.pl odpowiedzialnego za opracowanie graficzne książki. To niezalezne studio specjalizuje się w projektowaniu informacji wizualnej dla przemysłu, administracji, mediów czy edukacji, jednym słowem dla wszystkich, którzy w komunikacji wykorzystują skomplikowane treści i potrzebują właściwego opracowania graficznego, by móc skutecznie dotrzeć do odbiorców.

 

Opinie zasłyszane: 
  • Zeszyt ten przeczytałem jednym tchem. To fascynujący zbiór drobnych problemów, pozwalający każdemu nauczyć się analizy danych za pomocą umiejętnie dobranych środków graficznych. Znalazło się tu miejsce na wyjaśnienie zasad dobrej grafiki, na krótkie eseje historyczne i co najważniejsze - na samodzielne odkrycie perełek ukrytych w świetnie dobranych prawdziwych danych. Wyciągnij kredki i spróbuj samodzielnie wykonać zaproponowane ćwiczenia. Zobaczysz, jaka to frajda.
                                                           Andrzej Dąbrowski, statystyk i popularyzator matematyki
  • Przed przeczytaniem tej książeczki myślałem, ze wykresy to takie prymitywne narzędzie do wbijania ludziom do głowy jakichś zależności, na których dostrzeżenie lub zrozumienie są zbyt leniwi. Tymczasem okazuje się, że jest to bogaty i różnorodny język, którym wyrażać można nie tylko własne poglądy, ale też fascynacje, wrażenia, uczucia. To język, którym można zredagować skomplikowane wypowiedzi, prezentować swoje myśli dobitnie bądź subtelnie. Bardzo mnie to zaskoczyło.
                                                           Marek Kordos, geometra i popularyzator matematyki

 

Zastosowanie w szkole: 
  • ćwiczenie rachunków na liczbach całkowitych, ułamkach i procentach,
  • wprowadzenie i zastosowanie układu współrzędnych,
  • jednostki miary,
  • mierzenie kątów, rysowanie kątów o danych miarach
  • wprowadzanie rozmaitych diagramów statystycznych,
  • opracowywanie danych statystycznych w formie wizualnej,
  • integracja nauczania matematyki z innymi dyscyplinami (historia, geografia, przyroda, ekonomia),
  • wprowadzenie na lekcjach róznych przedmiotów elementów statystyki,
  • wprowadzenie na lekcjach matematyki elementów historii statystyki,
  • tworzenie infografik na potrzeby projektów i codziennego życia szkolnego.

 

Powrót na górę strony