Matematyka. Zadania powtórkowe przed maturą

Data ostatniej modyfikacji:
2015-12-30
Autor recenzji: 
Olga Jurak
studentka matematyki na UWr
Autor: 

Tomasz Zamek-Gliszczyński – dydaktyk, autor podręczników, wieloletni nauczyciel matematyki na różnych poziomach nauczania, w szkołach polskich i międzynarodowych

 

Wydawca: 

Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o.
ul. Kościańska 4, 01-695 Warszawa
e-mail: pazdro@pazdro.com.pl
www.pazdro.com.pl

 

To świetny zbiór zadań dla ambitniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych i doskonała pomoc w przygotowaniach do matury z matematyki w zakresie rozszerzonym. Zadania pokrywają treści programowe i umiejętności, których opanowanie jest sprawdzane w nowej formule matury od 2015 roku. Wiele z omawianych zagadnień przyda się tym, którzy planują podjąć studia na kierunkach ścisłych i technicznych - na pewno zatkną się z nimi na pierwszym roku. A trzeba pamiętać, że dobry trening dziś, to mniejszy stres i gwarantowany sukces jutro!

Książka jest podzielona na następujące rozdziały:

  • Liczby
  • Algebra
  • Funkcje
  • Ciągi
  • Geometria na płaszczyźnie
  • Trygonometria
  • Geometria analityczna
  • Stereometria
  • Statystyka i prawdopodobieństwo
  • Rachunek różniczkowy.

Zbiór został przygotowany bardzo rzetelnie. Każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiego wstępu teoretycznego. Zawiera on najważniejsze informacje, które uczeń powinien przyswoić przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań. Następnie pojawiają się serie zadań testowych: jednokrotnego wyboru i krótkiej odpowiedzi oraz zadania otwarte z rozszerzoną odpowiedzią. Trudniejsze zadania są oznaczone gwiazdką. Do wszystkich zadań na końcu książki zamieszczono odpowiedzi, a do zadań trudniejszych - także wskazówki, które pomogą odkryć sposób rozwiązania. Do książki dołączony jest zestaw wzorów matematycznych, podobny do tego, którego używa się podczas egzaminu maturalnego.

Ponieważ na maturze rozszerzonej pojawiąją się zadania niestandardowe, wymagające wyjścia poza utarte schematy rozumowania, wymagające nowego pomysłu, zadania tego typu zamieszczono też w opisywanym zbiorze. Im więcej takich przykładów uczeń rozwiąże, tym pewniej czuje się podczas egzaminu i trudniej będzie go zaskoczyć. Autor zachęca również do kontrolowania tempa rozwiązywania zadań (zwłaszca podczas bezpośrednich przygotowań przed maturą). Radzi, aby nie panikować, jeśli rozwiązywanie zadań zabiera początkowo dużo czasu. Rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych wymaga sporej wprawy, ale trening czyni mistrza. Każdy kolejny rozwiązany zestaw maturalny będzie łatwiejszy niż poprzednie.

 

Powrót na górę strony