Narzędzia dydaktyczne

Data ostatniej modyfikacji:
2012-02-3

Tu zamieszczamy linki do stron z oprzyrządowaniem matematycznym, w tym z narzędziami, których można używać on-line. Zgłoś swoją ulubioną stronę!

 

Kalkulatory

Kalkulatory w nauczaniu i w pracy
Portal dla nauczycieli, uczniów i pozostałych użytkowników kalkulatora. Na stronie znajdują się informacje techniczne, trochę historii, programy na kalkulatory graficzne CASIO, pomysły na lekcje, forum, blog, ciekawostki matematyczne i aktualności.

Edukacja z TI
Portal Texas Instruments - producenta kalkulatorów graficznych i programowalnych.

 

Klocki geometryczne

Zome system
Strona producenta klocków konstrukcyjnych Zome do budowy modeli szkieletowych. Galeria konstrukcji, konkursy, instrukcja dla użytkowników, pomysły lekcji.

JOVO Toys
Strona producenta klocków konstrukcyjnych JOVO do budowy modeli ściankowych. Galeria modeli, scenariusze lekcji.

Geofix
Strona producenta klocków konstrukcyjnych GeoShapes do budowy modeli szkieletowych. Galeria modeli, konkursy.

Polyhedron
Strona producenta klocków konstrukcyjnych do budowy modeli szkieletowych lub ściankowych.

 

Narzędzia on-line

poolicz.pl
Kalkulator algebraiczny z zapisem kolejnych kroków przekształcenia. Bardzo dobry do weryfikowania wyników, trochę mniej do uczenia się algorytmów. Nie zawsze działa mądrze i optymalnie. Na przykład nie skraca ułamków "po drodze", nie wyłącza całości, a przy obliczaniu (sinx+x)' daje jako kolejne kroki: x'+(sinx)' = 1+(sinx)' = 1+cosx*x' = 1+cosx*1 = 1+cosx = cosx+1.

MatRobot.com
Kalkulator algebraiczny upraszczający wyrażenia arytmetyczne, dzielący wielomiany, rozwiązujący równania. Jego komentarze i objaśnienia należy traktować z dużym sceptycyzmem, nie zawsze są prawdziwe (np. przy - jak pisze - równaniux>0 dowiemy się, że x≥0 "nie należą do domeny"). Dzielić można tylko przez wielomiany stopnia 1 różne od x, których współczynnik przy najwyższej potędze to 1, a dodawanie np. liczb 2 i 2011/2011 przebiega przez sprowadzenie do wspólnego mianownika i skrócenie ułamka 6033/2011. W dodatku MatRobot niepoprawnie mnoży stronami nierówności przez liczby ujemne! Natomiast czasem działa dobrze, dopiero gdy mu dopomóc, np. równanie (x+1)^3=2 rozwiązuje poprawnie, ale to samo równanie, jeśli lewa strona jest podana jako x^3+3x^2+3x+1, nie ma według MatRobota "żadnych (!?) rozwiązań"!

 

Powrót na górę strony